Zapalenie wyrostka robaczkowego to przypadłość ludzi w każdym wieku, najczęściej jednak doświadczają jej osoby w wieku 20-30 lat. Nie określono dokładnych przyczyn dolegliwości, jednak wynika ono z zatkania światła wyrostka. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego wykonuje się leczenie operacyjne.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Nie poznano szczegółowych przyczyn omawianego schorzenia, wiadomo jednak, że wynika ono z zatkania światła wyrostka. Sprzyja temu dieta wysokowęglowodanowa i uboga w błonnik pokarmowy, jednak nie są to bezpośrednie przyczyny powstania zapalenia wyrostka robaczkowego. Przypuszcza się, że udział w rozwoju schorzenia mają:

  • obrzęk tkanki limfatycznej w wyniku hiperplazji układu chłonnego w ścianie wyrostka;
  • zakażenia bakteryjne, rzadziej wirusowe, a jeszcze rzadziej pasożytnicze;
  • niedokrwienie ścian wyrostka robaczkowego.

Podsumowując, do ostrego stanu zapalnego wyrostka robaczkowego dochodzi w wyniku zamknięcia jego światła przez kamień kałowy, zrosty, powiększone węzły chłonne, ciała obce, pasożyty lub znacznie rzadziej guzy nowotworowe. Bierze w tym udział kilka innych czynników.

Jak objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego stosunkowo łatwo rozpoznać, ponieważ objawy są dość charakterystyczne. Pacjent zgłasza:

  • brak apetytu;
  • nudności, wymioty (rzadziej);
  • zatrzymanie gazów, niekiedy także stolca;
  • bóle brzucha.

Najbardziej typowe są dolegliwości bólowe brzucha i to na ich podstawie najczęściej następuje wstępne rozpoznanie. Ból opisywany jest początkowo jako rozlany i trudny do zlokalizowania, jednak wraz z upływem czasu i rozwojem stanu zapalnego pacjenci wskazują jego umiejscowienie w prawym dole biodrowym. Ze względu na stan zapalny towarzyszy temu często podwyższenie temperatury ciała do 38 stopni Celsjusza.

Rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego następuje także w trakcie badania fizykalnego. Objaw z mięśnia lędźwiowego wywołuje się poprzez polecenie choremu, aby wykonał zgięcie w stawie biodrowym wbrew stawianemu oporowi bądź wyprostowując udo chorego w stawie biodrowym, podczas gdy on leży w pozycji na lewym boku, co powoduje podrażnienie zakończeń nerwowych w mięśniu biodrowo-lędźwiowym. Dodatni objaw zasłonowy rozpoznaje się wtedy, gdy wewnętrzna rotacja w zgiętym stawie biodrowym przy jednoczesnym zgięciu stawu kolanowego nasila ból chorego.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

W leczeniu omawianej dolegliwości stosuje się metody zabiegowe – klasyczną lub laparoskopową. Metoda klasyczna obejmuje otwarcie jamy brzusznej cięciem naprzemiennym tuż nad miejscem o największej bolesności. Następnie chirurg wyszukuje kątnicę wraz z wyrostkiem i usuwa jego część. Obecnie częściej wykorzystywana jest metoda laparoskopowa, znacznie mniej inwazyjna i nie pozostawiająca blizny po nacięciu klasycznym.

Wyróżnia się sytuacje, gdy leczenie operacyjne nie jest konieczne. To lekarz decyduje o konieczności operacji i najlepszej metodzie leczniczej. Niekiedy może zalecić wyłącznie antybiotykoterapię i obserwację stanu zdrowia.

Zobacz również: Probiotyk przy antybiotyku.

Powrót do zdrowia

Zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego uznawany jest za stosunkowo bezpieczny, ponieważ odsetek zgonów wynosi zaledwie 0,1%. Zabieg gwarantuje ustąpienie dolegliwości bólowych ze strony wyrostka robaczkowego. Czas pobytu pacjenta w szpitalu zależy od metody zabiegowej i jest krótszy w przypadku metody laparoskopowej. Średni czas pobytu wynosi od 4 do 7 dni.

Już w pierwszej dobie po zabiegu zaleca się łagodną aktywność fizyczną – wstanie z łóżka, ćwiczenia czynne stóp i dłoni, celem zmniejszenia ryzyka choroby zakrzepowej. Po wypisie ze szpitala pacjent może wrócić do normalnej aktywności fizycznej (unikając jedynie nadmiernie obciążających sportów i ćwiczeń zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej). Pełna rekonwalescencja wynosi maksymalnie 2 tygodnie.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Horn A., Ufberg J., Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłków jelita grubego i zapalenie okrężnicy, Emerg Med Clin N Am, 29/2011.
  2. Janczak D., Zapalenie wyrostka robaczkowego, Chirurgia po Dyplomie, 6/2017.
  3. Janowicz T., Ocena porównawcza metody klasycznej i laparoskopowej leczenia operacyjnego ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci. Doświadczenia jednego ośrodka, Poznań 2015.
  4. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.