Kokcydioza to powszechna choroba jelit wywołana pasożytniczymi pierwotniakami z rodziny Eimeria. Dotyczy zwłaszcza zwierząt (kóz, kur), jednak może przechodzić także na człowieka. Przebiega głównie z wystąpieniem dolegliwości żołądkowo-jelitowych, czemu nigdy nie towarzyszy gorączka. To cecha charakterystyczna brana pod uwagę podczas diagnostyki. Odpowiednie leczenie sprawia, że można całkowicie pozbyć się pasożytów z organizmu.

Kokcydioza

Kokcydioza – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną choroby jest zakażenia pierwotniakami z rodziny Eimeria, które bytują w organizmach zwierzęcych, zwłaszcza u drobiu, bydła, królików czy gołębi. Nierzadko obserwuje się zakażenie całych hodowli, ponieważ pasożyty te dość szybko przechodzą między poszczególnymi osobnikami. Wskutek zakażenia u zwierząt obserwuje się zapalenie błony śluzowej jelita cienkiego, co dotyczy zwłaszcza młodych osobników. Do zainfekowania człowieka dochodzi w efekcie:

  • spożycia zakażonej wody lub mięsa chorych zwierząt;
  • kontaktu z odchodami chorych zwierząt;
  • nieodpowiedniej higieny dłoni;
  • niedokładnego mycia warzyw i owoców;
  • niedostatecznej obróbki mięsa.

Choć w dzisiejszych czasach dość rzadko diagnozuje się kokcydiozę u ludzi, wciąż jej rozwinięcie się jest możliwe.

Kokcydioza – objawy

Charakterystycznym objawem kokcydiozy u ludzi jest wodnista biegunka przebiegająca z napadowymi, skurczowymi dolegliwościami bólowymi brzucha. Obserwuje się także objawy dodatkowe:

  • brak apetytu;
  • nudności i wymioty;
  • bóle głowy;
  • bóle mięśniowo-stawowe;
  • osłabienie;
  • przewlekłe zmęczenie.

W stolcu można zaobserwować domieszkę śluzu. Kokcydioza przebiega groźniej u osób z osłabioną odpornością, np. wskutek przewlekłych chorób ogólnoustrojowych czy autoimmunologicznych. Wówczas zauważa się nawet niedożywienie i ogóle wyniszczenie organizmu. W niektórych przypadkach choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo.

Kokcydioza – leczenie

Znacznie lepiej jest chronić się przez zakażeniem pasożytami niż je leczyć. W tym celu należy dbać o higienę osobistą (zwłaszcza częste mycie rąk), odpowiednio obrabiać mięso, myć warzywa i owoce przed spożyciem oraz regularnie badać swoje zwierzęta w przypadku posiadaczy gospodarstw. Nie ma odgórnie opracowanej metody leczenia kokcydiozy u ludzi. Przy jej łagodnym przebiegu rekomenduje się przyjmowanie probiotyków, elektrolitów i kompleksów witaminowych, przy czym lekarz może wdrożyć leczenie przeciwpasożytnicze. Warto wprowadzić do diety produkty spożywcze o podobnym działaniu, a także naturalną żywność probiotyczną. Wysokie nawodnienie organizmu może przyczynić się do szybszego pozbycia się oocyst.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Buczek A., Choroby pasożytnicze – epidemiologia, diagnostyka, objawy, Lublin 2010.