Nudności to nieprzyjemne, niebolesne, subiektywne uczucie potrzeby zwymiotowania. Stanowi typowy element złego samopoczucia. Tuż obok wymiotów i zgagi jest najbardziej typowym objawem niestrawności i problemów żołądkowo-jelitowych.
Czym są nudności?
W pierwszej kolejności należy zdefiniować różne stany, które mogą być mylnie uznawane za nudności. Są to:
- wymioty – gwałtowne wyrzucanie treści pokarmowej z żołądka przez usta, wskutek silnych skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej;
- regurgitacja – przemieszczanie się treści żołądkowej do jamy ustnej bez wysiłku i bez odruchów typowych dla wymiotów;
- ruminacja (przeżuwanie) – żucie i połykanie pokarmu cofającego się z żołądka do jamy ustnej wskutek świadomego zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej w kilka minut po zjedzeniu lub w trakcie jedzenia.
Nudności i wymioty mogą występować niezależnie od siebie, ale najczęściej są ze sobą powiązane. Nierzadko towarzyszą innym objawom dyspeptycznym, takim jak ból w nadbrzuszu, zgaga, odbijanie i jadłowstręt.
Przyczyny nudności
Nudności i wymioty powstają wskutek zarówno bodźców fizjologicznych, jak i patologicznych. Jako odruch fizjologiczny mają znaczenie w ostrych zatruciach i innych sytuacjach klinicznych, ponieważ chronią organizm przed szkodliwymi substancjami, które zostały połknięte. Zazwyczaj jednak przewlekłe nudności i wymioty wskazują na obecność chorób przewodu pokarmowego lub innych narządów. Do najczęstszych przyczyn występowania objawu zalicza się:
- przyjmowanie niektórych leków – cytostatyków, immunosupresyjnych, NLPZ, antybiotyków, diuretyków, środków hormonalnych;
- choroby ośrodkowego układu nerwowego – migrena, krwawienie wewnątrzczaszkowe, nowotwory, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, choroby psychiczne, patologie błędnika (w tym również choroba lokomocyjna);
- choroby przewodu pokarmowego – nieżyt żołądka, zatrucie pokarmowe, nadwrażliwość pokarmowa, niedrożność jelita cienkiego, zespół jelita drażliwego, zapalenie wyrostka robaczkowego;
- upośledzenie przemiany materii i zaburzenia pracy układu endokrynnego – przełom tarczycowy, przełom nadnerczowy;
- choroby układu moczowego – mocznica, kolka nerkowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek;
- ciążę;
- hiperwitaminozę w odniesieniu do witaminy D lub witaminy A;
- przewlekłe głodzenie;
- przebyte operacje;
- chemioterapię i radioterapię;
- zawał serca;
- nadużywanie alkoholu.
Jak widać, przyczyn występowania omawianej dolegliwości jest wiele. Nie można więc uznać tego objawu za swoisty w stosunku do żadnej choroby czy stanu fizjologicznego. Nudności mogą wskazywać na poważne patologie, jak również zupełnie naturalne stany fizjologiczne – np. ciąża lub sytuacja nadmiernego stresu.
Objawy nudności
Nudności określa się jako konieczność pilnego zwymiotowania, nie jest to jednak jedyny objaw tego stanu. Zazwyczaj nudnościom towarzyszą: ślinotok, spadek ciśnienia tętniczego wraz z bradykardią oraz bladość powłok skórnych. Nierzadko obserwuje się także nadmierną potliwość.
Jak leczyć nudności?
W pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Tylko prawidłowa diagnostyka umożliwi skuteczną terapię. Na początku zaleca się spróbowanie metod zachowawczych, które w zależności od przyczyny obejmują:
- unikanie zapachów, potraw czy obrazów wywołujących nudności;
- spożywanie małych objętościowo posiłków;
- akupunkturę lub akupresurę;
- metody relaksacyjne, umożliwiające wyciszenie się;
- modyfikację diety – unikanie potraw ciężkostrawnych, a włączenie do niej probiotyków;
- ziołolecznictwo – np. powolne picie naparu z mięty czy naparu z dodatkiem imbiru.
Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie różnych leków przeciwwymiotnych. Wybór środka jest uzależniony od ustalonej lub prawdopodobnej przyczyny nudności i wymiotów, a także mechanizmu działania leku. Do podstawowych leków należą: metoklopramid i haloperydol. Ponadto stosuje się hioscynę, lewomepromazynę, prochlorperazynę i inne.
Polecane produkty:
Naturalne probiotyki bioalgi
Probiotyki od bioalgi zawierają naturalne, wyselekcjonowane (150 milionów) żwywe szczepy bakterii. Uzupełniają niedobory w składniki probiotyczne takie jak m.in. Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Kalinka-Warzocha E., Warzocha K., Zasady profilaktyki nudności i wymiotów indukowanych chemioterapią i radioterapią u chorych leczonych z powodu nowotworów układów krwiotwórczego i chłonnego, Hematologia, 4/2014.
- Mokrowiecka A., Małecka-Panas E., Nudności i wymioty, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 6/2010.
Zostaw komentarz