Infekcja Candida to schorzenie o podłożu grzybiczym, spowodowane zakażeniem Candida albicans. W uproszczeniu tego typu infekcje nazywa się kandydozami. Mogą one dotyczyć wielu struktur ciała – pochwy, skóry czy jamy ustnej. Candida albicans żyją naturalnie w organizmie człowieka, jednak wskutek pewnych czynników mogą spowodować niebezpieczne i przykre zakażenia.

Infekcja Candida

Candida albicans – groźne czy nie?

Skoro grzyby te żyją naturalnie na powierzchni skóry czy w ludzkim ciele, dlaczego uznawane są za niebezpieczne i chorobotwórcze? Otóż w przypadku osób zdrowych nie dochodzi do zakażenia tymi patogenami, ponieważ pozytywne drobnoustroje nie pozwalają na zaistnienie takiej infekcji. Jeśli jednak miejsce mają jakiekolwiek czynniki ryzyka, np.:

  • osłabienie odporności;
  • długotrwała  antybiotykoterapia, co zaburza naturalną mikroflorę organizmu;
  • długotrwała kaniulacja naczyń;
  • przewlekłe choroby – AIDS, białaczka;
  • radio- i chemioterapia;
  • stany po zabiegach i operacjach;
  • przemęczenie, stres w życiu codziennym;
  • ciąża;
  • transplantacje.

Candida albicans namnażają się bez żadnych przeszkód i rozsiewają po organizmie. Można zatem podsumować, że w przypadku zdrowych osobników grzyby te są neutralne dla zdrowia, jednak przy wyjątkowych sytuacjach stają się niebezpieczne.

Jak objawia się infekcja Candida?

Infekcja Candida to nic innego jak zarażenie grzybami, objawy będą więc charakterystyczne dla grupy grzybic. Oczywiście dokładny obraz kliniczny zależy od faktu, która część ciała uległa zakażeniu. Przykładowo, infekcja Candida w pochwie powoduje upławy, obrzęk pochwy, bolesne współżycia i pieczenie sromu. U dzieci wskutek infekcji Candida typowe są: pieluszkowe zapalenie skóry i ucha środkowego. Z kolei w przypadku skóry charakterystyczne stają się zmiany jej wyglądu i wykwity.

Infekcja Candida – leczenie

Leczenie infekcji wywołanych Candida albicans musi być prowadzone pod okiem doświadczonego lekarza, zwykle dermatologa. Jeśli infekcja dotyczy dzieci warto udać się do pediatry, natomiast w przypadku objęcia zmianami stref intymnych – do ginekologa lub urologa. Lekarz zaleci odpowiednio dobrane leki, a zadaniem pacjenta jest ich regularne, sumienne przyjmowanie.

Samodzielnie w domu należy zadbać o odpowiednią dietę, ponieważ grzyby są wrażliwe na określone składniki odżywcze. Należy bezwzględnie unikać cukru, skrobi, produktów mlecznych i pleśniowych, które stymulują ich wzrost. Nie wskazane są produkty bogate w konserwanty i glutaminian sodu. Warto natomiast sięgać po probiotyki i naturalną żywność probiotyczną.

W momencie zakażenia konieczna jest dbałość o higienę osobistą. Na czas leczenia starajmy się unikać kąpieli w basenach publicznych, korzystania z sauny czy innych miejsc, w których mogłoby dojść do zakażenia innych osób.

Zobacz również: Probiotyki na grzybicę.

Podsumowanie

Najczęstszą przyczyną grzybicy są drożdżaki z rodzaju Candida, występujące powszechnie na całym świecie. Znanych jest około 200 gatunków tego rodzaju, w tym 15 gatunków opisano jako chorobotwórcze dla człowieka. Wywołują one choroby zwane kandydozami lub drożdżycami. Kandydozy są zazwyczaj zakażeniami endogennymi, ponieważ drożdżaki z rodzaju Candida, głównie C. albicans, występują w obrębie naturalnej mikroflory jamy ustnej, jelita grubego, skóry i pochwy.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Petkowicz B., Skiba-Tatarska M., Wysokińska-Miszczuk J., Kandydoza jamy ustnej, Gerontologia Polska, 4/2006.
  2. Staniszewska M., Bondaryk M., Kowalska M., Magda U., Łuka M., Ochal Z., Kurzątkowski W., Patogeneza i leczenie zakażeń Candida Spp., 3/2014.
  3. Paczkowska I., Wójtowicz A., Malm A., Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, Farmakologia Polska, 8/2010.