Kapuśniak – jak wskazuje nazwa – jest zupą przyrządzoną z kapusty kiszonej. To tradycyjne, niezwykle popularne danie na terenie Polski. Oprócz kapusty w składzie można znaleźć warzywa oraz mięso, najczęściej boczek lub żeberka.

Kapuśniak

Dlaczego kapuśniak jest tak popularny?

Kapuśniak jest popularnym daniem niemal na całym terenie naszego kraju. Wpływa na to charakterystyczny smak tej zupy – mimo, że bazą jest kiszona kapusta, ostatecznie jest ona lekko kwaśna. Nie można mylić jej z kwaśnicą, która jest daniem mocno kwaśnym. Ze względu na dużą ilość kapusty, a także ziemniaków, mięsa i innych warzyw – kapuśniak jest bardzo sycący i likwiduje uczucie głodu na dłuższy czas. Niektóre osoby zastępują nim nawet drugie danie. Szczególnie często kapuśniak przyrządza się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ dobrze rozgrzewa.

Spożycie takiej zupy dostarcza do organizmu wielu cennych składników odżywczych. Ze względu na mięso kapuśniak zawiera pewną ilość białka. Z kolei obecność kapusty kiszonej sprawia, że wpływa ona korzystnie na układ pokarmowy, działając probiotycznie. Kapuśniak wspiera wzrost i rozwój naturalnej mikroflory jelitowej, poprawia trawienie i wspiera odporność. Ze względu na sporą ilość kapusty oraz ewentualnie obecność grzybów zaliczana jest jednak do dań stosunkowo ciężkostrawnych.

Przepis na kapuśniak

Przygotowanie domowego kapuśniaka jest proste i szybkie. Należy przygotować niezbędne składniki:

  • 3 l wody;
  • 70 dag wędzonych żeberek;
  • 3 ziemniaki, najlepiej sporych rozmiarów;
  • 3 marchewki, pietruszka, plasterek korzenia selera, cebula – wszystko obrane i pokrojone w kostkę;
  • liść laurowy, łyżka majeranku, sól i pieprz;
  • 500 g kiszonej kapusty;
  • garść suszonych grzybów (nie jest to składnik konieczny, jednak znacznie urozmaica i wzbogaca smak kapuśniaka).

W dużym garnku zagotować wodę. Żeberka podzielić na mniejsze porcje i dodać do wody wraz z przepłukanymi grzybami, przyprawami i liściem laurowym, po czym gotować około 20 minut. Następnie dodać pokrojone w kostkę warzywa i gotować przez kilka minut.

Najważniejszym składnikiem tej zupy jest oczywiście kapusta. Należy ją dodatkowo posiekać na mniejsze kawałki, a jeśli jest zbyt kwaśna – przepłukać. Przygotowaną kapustę dodać do zupy i gotować około 20 minut do uzyskania miękkości składników. W razie konieczności całość doprawić do smaku wedle upodobań.

Po ugotowaniu warzyw do miękkości zupa jest już gotowa. Wystarczy wyjąć żeberka, oddzielić mięso od kości i tak oddzielone mięso drobno pokroić. Następnie dodać je do kapuśniaka bądź posypać nim zupę.

Bibliografia

  1. Grillparzer M., Zupy, które leczą, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2018.
  2. McMillan K., Smaczne zupy, 365 najlepszych przepisów, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2012.
Polecane produkty: