Przepis na ogórki małosolne jest jedną z najczęściej poszukiwanych receptur kulinarnych na przetwory. Ogórki te idealnie sprawdzają się jako przekąska, a także jako dodatek do obiadu. Posiadają również cenne właściwości zdrowotne.

Przepis na ogórki małosolne

Co to są ogórki małosolne?

Ogórki małosolne to przetwory uzyskane w efekcie fermentacji tych warzyw z dodatkiem odpowiednich przypraw. Wbrew pozorom – zawierają one sól, która jest niezbędna, aby proces fermentacji mógł zajść. Ogórki małosolne niewiele różnią się od ogórków kiszonych. Największa różnica obejmuje czas trwania fermentacji. W przypadku ogórków małosolnych czas przygotowania wynosi około 5 dni, natomiast ogórki kiszone wymagają 2 tygodni lub więcej.

Ogórki małosolne wpływają korzystnie na zdrowie konsumenta, głównie poprzez swoje działanie probiotyczne. Działanie to zawdzięczają one obecności kwasu mlekowego, który powstaje podczas fermentacji warzyw. Wspiera on czynność naturalnie występującej mikroflory jelitowej, co z kolei poprawia funkcjonowanie nie tylko układu pokarmowego, ale i odpornościowego. Wiele osób woli smak ogórków małosolnych (w porównaniu do innych rodzajów ogórków, np. kiszonych), ponieważ cechują się one stosunkowo delikatnym, mało kwaśnym smakiem. Jednocześnie zachowują wiele cech świeżych ogórków.

Przepis na ogórki małosolne

Wykonanie ogórków małosolnych jest proste i nie powinno nikomu przysporzyć problemu. Tego typu przetwory są cenione w kuchni już od wielu lat. Aby przygotować ogórki małosolne, należy najpierw przygotować niezbędne składniki. Są to:

  • 1 kg ogórków – najlepiej świeżych i niewielkich, ponieważ duże zazwyczaj są puste w środku, przez co gromadzić się będzie w nich woda;
  • 5 gałązek kopru;
  • 3-4 ząbki czosnku, obrane i przekrojone;
  • kawałek korzenia chrzanu;
  • 1,5 litra wody;
  • sól – w proporcji 1 łyżka na 1 litr wody.

Ogórki wymoczyć w zimnej wodzie, najlepiej przez około 3 godziny. Dokładnie umyć i włożyć do przygotowanych wcześniej słoików. Do ogórków dodać czosnek, koper, chrzan – ewentualnie kilka liści wiśni, co nada przetworom charakterystycznego smaku. Najlepiej, aby zawartość słoików układana była warstwowo – warto, aby między poszczególnymi warstwami ogórków znajdowały się pozostałe składniki. Gdy słoiki będą zapełnione, należy je zalać posoloną wcześniej wodą w ten sposób, aby ogórki były całkowicie nią przykryte. Ostatecznie słoiki wystarczy już nakryć gazą i zabezpieczyć ją gumką recepturką.

Słoiki należy odstawić do ciemniejszego pomieszczenia na około 5 dni. Czas ich odstawienia zależeć będzie jednak od temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Aby móc lepiej zorientować się w etapie przygotować należy obserwować wodę w słoikach. Jeśli zacznie mętnieć, ogórki są gotowe do spożycia.

Bibliografia

  1. Michałek P., Przetwory z pomysłem, Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2019.
  2. Pustelnik A., 153 przetwory i dania mięsne Siostry Anastazji, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015.
Polecane produkty: