Żurek na zakwasie to jedna z najpopularniejszych tradycyjnych zup w Polsce. W większości domów jest standardowym daniem podawanym w okresie Wielkanocnym i nie tylko. Żurek ceni się ze względu na charakterystyczny, kwaskowaty smak oraz liczne walory zdrowotne.

Żurek na zakwasie

Czy żurek na zakwasie jest zdrowy?

Żurek na zakwasie jest jedną ze zdrowszych zup. Ze względu na fermentację zakwasu wpływa bardzo korzystnie na czynność układu pokarmowego – wykazuje właściwości probiotyczne, stymuluje mikroflorę jelitową do pracy oraz przywraca równowagę kwasowo-zasadową. Niektóre osoby wskazują, że żurek może skutecznie zminimalizować objawy zgagi. Jeszcze inni sięgają po omawianą zupę na kacu.

Żurek charakteryzuje się niewielką zawartością błonnika pokarmowego ze względu na brak warzyw. Jednocześnie posiada dużą ilość cennych witamin (głównie z grupy B) oraz składników mineralnych. Posiada sporą ilość węglowodanów, ponieważ zakwas przygotowywany jest na mące.

Przepis na żurek na zakwasie

Do wykonania żurku konieczne są następujące składniki:

  • 500 ml zakwasu – przygotowanego samodzielnie bądź kupnego;
  • 4 białe kiełbasy oraz 1 zwyczajna – wszystkie pokrojone w plasterki i delikatnie zarumienione na patelni;
  • 1,5 l bulionu warzywnego, można wykorzystać także przecedzony rosół;
  • 2 łyżeczki suszonego majeranku;
  • sól i pieprz do smaku;
  • 4 łyżki śmietany (dla chętnych, do zabielenia żurku).

W pierwszej kolejności należy zagotować bulion i dodać do niego kiełbasę. Gotować około 20 minut. Następnie dodać majeranek i zakwas (chcąc uzyskać mniej kwaśny żurek można dodać jedynie połowę zakwasu, a później wraz z postępem gotowania dodawać kolejne porcje, zgodnie z własnym uznaniem). Gotować kolejne 10 minut. Na samym końcu wystarczy ewentualnie zabielić żurek. W tym celu należy odlać trochę zupy do niewielkiego garnuszka i w nim rozmieszać śmietanę. Nie wolno dodawać śmietany od razu do żurku. Całość doprawić do smaku solą i pieprzem.

Tradycyjnie żurek podaje się z ugotowanym jajkiem. Można jednak podać go również z odrobiną chrzanu, aby smak był bardziej pikantny. Istnieje wiele wersji podawania żurku. W niektórych regionach Polski podaje się go z chlebem, boczkiem lub nawet ziemniakami.

Przepis na zakwas do żurku

Zakwas do żurku można z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. Oczywiście, do powyższego przepisu można zastosować kupny zakwas, musi on być jednak dobrej jakości. Aby przygotować domowy zakwas do żurku, należy najpierw przygotować niezbędne składniki:

  • 6 czubatych łyżek mąki – najlepiej pełnoziarnistej żytniej;
  • 2 ząbki czosnku – obrane, zgniecione np. łyżką;
  • przyprawy – sporej wielkości liść laurowy, 4 ziarna ziela angielskiego, 5 ziaren pieprzu czarnego, 2 ziarna jałowca;
  • piętka żytniego chleba na zakwasie, mogą być również skórki tego chleba;
  • 1 litr przegotowanej, jeszcze ciepłej wody;
  • szklany słój.

Do słoja wsypać mąkę i dodać przyprawy wraz z czosnkiem. Całość zalać ciepłą wodą, a następnie dorzucić piętkę chleba. Tak przygotowaną mieszankę składników nakryć ściereczką i odstawić na 3 dni do ciepłego pomieszczenia, najlepiej o temperaturze około 25 stopni Celsjusza. W ciągu tego czasu nie wolno zaglądać do słoja, mieszać nim ani go poruszać. Zawartość musi mieć czas na fermentację. Po upływie 3 dni na powierzchni wytworzy się piana – wówczas wszystko, co znajduje się na powierzchni zakwasu, należy zdjąć. Po tej czynności zakwas warto odstawić jeszcze na jeden dzień. Ostatecznie po upływie kolejnego dnia zakwas jest gotowy do wykorzystania – wystarczy go wymieszać i przecedzić.

Bibliografia

  1. Grillparzer M., Zupy, które leczą, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2018.
  2. McMillan K., Smaczne zupy, 365 najlepszych przepisów, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2012.
Polecane produkty: