Probiotyki dla sportowców mogą stanowić idealne uzupełnienie diety tej grupy populacji. Zwłaszcza dlatego, że często pojawiają się u nich dolegliwości układu pokarmowego. Z jednej strony umiarkowana aktywność fizyczna wpływa korzystnie na stopień przepuszczalności jelit, a tym samym wchłaniania cennych składników pokarmowych i tempo wydalania szkodliwych produktów przemiany materii. Z drugiej jednak strony zbyt intensywne wysiłki powodują w mniejszym lub większym stopniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Probiotyki dla sportowców

Wpływ probiotyków na sportowców

Suplementacja probiotykami ma spore znaczenie wśród sportowców – zarówno amatorów, jak i tych wyczynowych. Zauważono, że w sporcie wyczynowym zwiększa się ryzyko zaburzeń ilościowych i jakościowych mikroflory jelitowej. Tego typu zawodnicy z różnych powodów często sięgają po leki przeciwbólowe czy antybiotyki, a także inhibitory pompy protonowej. To wszystko z kolei powoduje większe przenikanie antygenów przez bariery ochronne jelita do krwi. Sugeruje się, że im bardziej intensywny i częściej wykonywany trening, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń czynnościowych ze strony układu pokarmowego. Z kolei w przypadku osób amatorsko trenujących zaburzenia te wynikają ze zwiększonej podaży białka w diecie.

Dolegliwości związane z zaburzeniem prawidłowej czynności mikroflory jelitowej (biegunki, wzdęcia, zaparcia itd.) przekładają się bezpośrednio na osiągi sportowe. Dlatego regularna suplementacja probiotykami u sportowców może wpływać na zmniejszenie czasu absencji na treningu i poprawę wyników danego zawodnika. Istnieją również pilotażowe badania, które wykazały korzystny wpływ probiotykoterapii na redukcję przewlekłego zmęczenia wśród sportowców.

Dla kogo probiotyki?

Omawiając temat sportu, probiotyki zalecane są przede wszystkim sportowcom trenującym z dużą intensywnością. Wykazano bowiem, że treningi o wysokiej intensywności redukują przepływ krwi przez tkanki jelit oraz prowadzą do termicznego uszkodzenia błon śluzowych jelit. Konsekwencją tego bardzo często jest właśnie osłabienie prawidłowej funkcji bariery jelitowej. Tacy sportowcy często skarżą się na skurcze, biegunki, bóle brzucha, wzdęcia czy mdłości. Tego rodzaju problemy najczęściej dotyczą biegaczy oraz triatlonistów, jednak te dziedziny sportu nie stanowią warunku.

Probiotykoterapia wskazana jest również sportowcom, którzy nie poświęcają odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek. Wiadomo, że po treningu wymagany jest czas na regenerację tkanek, a im intensywniejsza aktywność, tym też czas powinien być odpowiednio dłuższy. Codzienne treningi, zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu leków, nieodpowiedniej diety czy ekspozycji na stres psychiczny, stanowią wskazanie do rozpoczęcia suplementacji probiotykami.

Wracając do zagadnienia stosowania leków, sportowcy (zarówno zawodowi, jak i amatorzy) bardziej narażają się na powstawanie kontuzji. To natomiast powoduje częstsze sięganie po niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz inne środki przez te osoby. Stosowanie leków zaburza czynność mikroflory jelitowej. Dlatego i w tym przypadku należy zadbać o jej ochronę.

Jakie probiotyki dla sportowców?

Decydując się na określony probiotyk należy szczegółowo zapoznać się z obecnymi w nim bakteriami probiotycznymi. Wiele dostępnych na rynku środków probiotycznych nie zawiera żywych bakterii (to warunek konieczny działania takich preparatów) lub ich działanie nie zostało potwierdzone klinicznie.

Szczególnie interesująca jest perspektywa stosowania probiotyków wieloszczepowych. Jednak w przypadku chęci suplementowania tylko jednego szczepu, udowodniono korzystne działanie szczepów Lactobacillus plantarum 299v oraz WCFS1. Duże korzyści można odnieść przy dostarczaniu do organizmu Lactobacillus casei oraz Lactobacillus fermentum.

Ważne, aby suplementacja probiotykami była stosowana regularnie i obejmowała dłuższy okres czasu. Jednorazowa podaż preparatu nie wpłynie znacząco na stan mikroflory jelitowej.

Podsumowanie

Osoby uprawiające sport (niezależnie czy zawodowo czy amatorsko) narażone są na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na szczęście istnieje wiele metod zapobiegania im, w tym regularne stosowanie probiotyków. Produkty te są bezpieczne. Nie tylko nie szkodzą, ale przekładają się na poprawę zdrowia (i tym samym osiągów sportowych) zawodnika. Probiotyki dla sportowców są dobrym uzupełnieniem diety.

Bibliografia

  1. Szachta P., Sieńczewski Ł., Ignyś I., Rola probiotyków w stymulacji układu immunologicznego i ochronie przed infekcjami u osób prowadzących wysiłkowy tryb życia, Forum Zakażeń, 6/2015.
  2. Mazur-Kurach P., Tyrała F., Pięta A., Frączek B., Klocek E., Spożywanie probiotyków wśród sportowców wyczynowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2/2019.
  3. Marlicz W., Wysiłek fizyczny a mikroflora przewodu pokarmowego – znaczenie probiotyków w diecie sportowców, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2014.
Polecane produkty: