Śmierdzące gazy to zjawisko, które może dotyczyć każdego człowieka bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia. Choć nie zalicza się go do schorzeń ani patologii zdrowotnych, bardzo często wiąże się z pewnymi zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego lub hormonalnego. Na samym początku warto przyjrzeć się swojej diecie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub gdy śmierdzące gazy współistnieją z innymi dolegliwościami, warto skonsultować się z lekarzem.

Śmierdzące gazy

Skąd się biorą gazy w jelitach?

Dla własnego komfortu istotne jest, aby ustalić skąd się biorą gazy w jelitach naszego organizmu. W świetle jelit każdego człowieka znajduje się pewna ilość powietrza. Jeśli jednak jest zbyt duża, dochodzi do powstania uczucia pełności w brzuchu, wzdęć i gazów. W jelitach stale znajduje się około 200 ml powietrza, składającego się z metanu, dwutlenku węgla, wodoru i siarkowodoru. To właśnie te związki odpowiadają za nieprzyjemny zapach gazów. Wzrost ilości powietrza następuje wskutek:

  • ciąży;
  • spożywania ciężkostrawnych, wzdymających pokarmów;
  • spowolnionej perystaltyki jelit, np. przy braku aktywności fizycznej czy chorobach przewlekłych;
  • chorób jelit – np. zespołu jelita drażliwego;
  • szybkiego, łapczywego spożywania pokarmów, co skutkuje połknięciem pewnej ilości powietrza;
  • nietolerancji pokarmowych.

Zdarza się, że gazy nie mają żadnego zapachu. W niektórych sytuacjach jednak – gdy bakterie jelitowe zaczynają wydzielać lotne kwasy organiczne – staje się on bardzo przykry, niekiedy trudny do wytrzymania.

Śmierdzące gazy przyczyny

Śmierdzące gazy przyczyny mają różne, najczęściej wynikają ze stosowania nieodpowiedniej diety, bogatej w tłuszcze zwierzęce i białko. Na ogół są to dania smażone, spożywanie w pośpiechu, popijane napojami gazowanymi, które również przyczyniają się do gromadzenia gazów w jelitach. Podobnie jak żucie gumy, ssanie twardych cukierków oraz palenie papierosów. Osoby włączające do diety błonnik pokarmowy także mogą zmagać się z nieprzyjemnym zapachem gazów. Trwa do aż do momentu, w którym układ pokarmowy nie przyzwyczai się do nowych warunków. Ważne jest, aby takie produkty spożywać regularnie.

Niecałe 40% Polaków zmaga się z nietolerancją laktozy, która prowadzi do wzmożonej fermentacji jelitowej. Spożycie mleka krowiego skutkuje nie tylko śmierdzącymi gazami, ale również biegunkami, bólami brzucha oraz pogorszeniem samopoczucia. Inną chorobą związaną z nietolerancją pokarmową jest celiakia, która dotyczy glutenu. Zanik kosmków jelitowych i pogorszenie wchłaniania w jelitach skutkuje właśnie śmierdzącymi gazami. Do pozostałych możliwych przyczyn tego zjawiska zaliczamy:

Ogromne znaczenie ma równowaga mikroflory jelitowej, czyli bakterii naturalnie zasiedlających jelita każdego człowieka. Pełnią one niezwykle ważne funkcje – poprawiają wchłanianie cennych składników odżywczych z pożywienia, chronią przed wnikaniem patogenów, utrzymują wysoką odporność oraz regulują procesy trawienia. Jakiekolwiek zaburzenia w ilości lub składzie mikroflory skutkują śmierdzącymi gazami.

Sposoby na śmierdzące gazy

Aby poprawić komfort funkcjonowania w dniu codziennym, warto poznać sposoby na śmierdzące gazy. Na samym początku warto zmodyfikować dietę, wykluczając z niej wszystkie przetworzone produkty, unikając smażenia oraz fast-foodów, słodyczy i gazowanych napojów. Potrawy powinny być urozmaicone i przede wszystkim – zdrowe. Podstawą powinny być świeże owoce i warzywa, pomimo dużej zawartości błonnika pokarmowego. Warto unikać przy tym czosnku, szparagów, brokułów, brukselki i soi, które wzmagają fermentację jelitową. Podstawą jest picie dużej ilości wody lub własnoręcznie przygotowanych soków. Można sięgać po napary ziołowe zmniejszające wzdęcia – koper włoski, mięta czy szałwia. Po ciężkostrawnym posiłku warto wypić kieliszek nalewki z anyżu.

Równie ważna jest jakość spożywania pokarmów – każdy kęs należy dokładnie przeżuwać przy zamkniętych ustach. Nie zaleca się długich rozmów podczas spożywania dań. Warto rozważyć suplementację witaminy B12 oraz witaminy D, ponieważ to właśnie ich niedobory często wiążą się z dysfunkcjami mikroflory jelitowej. Wsparcie dla bakterii jelitowych stanowią również probiotyki i naturalna żywność probiotyczna. Gdy śmierdzące gazy występują pomimo kilkutygodniowej, prawidłowej diety, warto wykonać podstawowe badania krwi i moczu, a następnie skonsultować się z dietetykiem i gastroenterologiem.

Zobacz również: Dieta likwidująca wzdęcia.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Panasiuk A., Choroby infekcyjne przewodu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Panasiuk A., Kowalińska J., Mikrobiota przewodu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.