Psychoterapeuta to specjalista zajmujący się diagnostyką i terapią licznych dolegliwości o podłoży psychicznym i emocjonalnym. Obszarem jego zainteresowań jest psychoterapia, będąca formą oddziaływań psychospołecznych, mającą na celu korektę zaburzeń przeżywania oraz zachowania. Ma tym samym usunąć objawy oraz przyczyny dolegliwości, a także wpłynąć na cechy osobowości skutkujące zaburzeniami przeżywania. Za prekursora psychoterapii uznaje się Zygmunta Freuda.

psychoterapeuta

Co robi psychoterapeuta?

Psychoterapeutą nazywamy specjalistę odpowiednio przygotowanego do prowadzenia różnych form psychoterapii. Szkolenie trwa przynajmniej 4 lata, po czym zwykle wykonuje się dodatkowe kursy w kierunku wybranego nurtu. To zawód zaufania publicznego, którego naczelną zasadą jest troska o dobro pacjenta. Wbrew pozorom i powszechnym przekonaniom, psychoterapeuta nie tylko wysłuchuje problemów pacjenta, ale także:

  • stara się jak najlepiej poznać swojego pacjenta;
  • zadaje pytania, aby zrozumieć istotę problemu;
  • zwraca uwagę na ton głosu, mowę ciała czy wszystkie inne niewerbalne sygnały świadczące o stanie emocjonalnym pacjenta;
  • dzieli się swoimi spostrzeżeniami i perspektywą;
  • reaguje w momencie zachowań autodestrukcyjnych;
  • diagnozuje osobowość pacjenta;
  • sporządza notatki;
  • w razie potrzeby kieruje pacjenta na dodatkową konsultację do innych specjalistów.

Musi cechować się nie tylko bardzo dużą wiedzą, ale i empatią, cierpliwością i zrozumieniem. Ważna jest również spostrzegawczość, ponieważ niektórych zachowań czy emocji nie widać na pierwszy rzut oka.

Jednocześnie nie należy mylić psychoterapeuty z psychologiem. Psycholog ukończył 5-letnie studia, uzyskując tym samym tytuł magistra. Nie ma uprawnień do przepisywania recept oraz zwolnień lekarskich (podobnie jak psychoterapeuta). Z kolei psychoterapeuta kończy 4-letnie studium w szkole psychoterapii, jednak cały proces kształcenia może trwać nawet 12 lat. Aby móc rozpocząć pracę z pacjentami, musi obowiązkowo poddać się psychoterapii własnej. To co robi psychoterapeuta, ma dla naszego zdrowia psychicznego nieoceniony wpływ.

Wskazania do psychoterapii

Wskazania do psychoterapii są różnorodne. Psychoterapeuta zajmuje się między innymi:

  • depresją;
  • zaburzeniami lękowymi;
  • fobiami;
  • zmęczeniem psychicznym;
  • wypaleniem zawodowym;
  • zaburzeniami samopoczucia w przebiegu poważnych chorób przewlekłych;
  • trudnościami w radzeniu sobie z emocjami;
  • agresją;
  • atakami paniki;
  • traumą i żalem, np. po żałobie;
  • niską samooceną;
  • zaburzeniami odżywiania;
  • nałogami;
  • problemami rodzinnymi i społecznymi.

Do psychoterapeuty warto wybrać się zawsze wtedy, gdy czujemy się bezsilni, smutni, przytłoczeni życiem. Zwłaszcza, jeśli nasze samopoczucie nie poprawia się mimo wsparcia rodziny i przyjaciół. Nadmierne zamartwianie się, trudności ze skupieniem uwagi podczas pracy czy szkodzenie sobie lub innym także będą wskazaniami do wizyty u tego specjalisty. Nierzadko spotykamy sytuacje, gdy psychika jest główną przyczyną problemów zdrowotnych, choćby migren, zaburzeń trawienia czy bólu stawów. To także podstawowy czynnik wywołujący zespół jelita drażliwego. Psychoterapeuta, wpływając na stan emocjonalny, może wspomóc leczenie tych chorób.

Zaparcia nawykowe – psychoterapia

Zaparcia nawykowe to choroba, w głównej mierzy dotycząca dzieci. Jej objawy polegają na długotrwałym zatrzymywaniu stolca w jelitach. Wynika to ze słabej perystaltyki jelit, a także z  nadmiernego skurczu warstwy mięśniowej jelita grubego. Osoby cierpiące z powodu zaparć nawykowych świadomie powstrzymują się od oddawania stolca.  Zalegająca masa stolcowa może doprowadzić do rozregulowania pracy układu pokarmowego i zaburzeń trawienia. Leczenie opiera się między innymi na stosowaniu leków, probiotyków, oraz naturalnych suplementów diety mających właściwości oczyszczające organizm (np.chlorella). Zaleca się również skorzystanie z usług psychoterapeuty, ponieważ jeśli zaparcia są wynikiem stresu i napięć emocjonalnych, konieczne jest podjęcie przez chorego psychoterapii. Specjalista poradzi w jaki sposób zmienić podejście do wypróżniania się . Podczas psychoterapii pacjent nauczy się skutecznych technik relaksacyjnych, takich aby wiedzieć, w jaki sposób może rozładować nadmiar stresu. Pomoc psychologiczna jest też bardzo istotna, gdy pacjent celowo unika wypróżniania się ze względu na obrzydzenie do korzystania z toalety w miejscu publicznym lub z powodu różnego rodzaju fobii.  Regularne seanse z psychoterapeutą, pozwalają uwolnić pacjenta od problemu zaparć nawykowych.

Psychoterapeuta – dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?

Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie ze swoimi problemami. Zwłaszcza, gdy żyjemy w stresie lub doświadczyliśmy pewnej traumy. Wszelkie trudności w codziennym funkcjonowaniu, mające podłoże emocjonalne czy psychiczne, powinny być wskazaniem do wizyty u psychoterapeuty. Bagatelizując swoje problemy narazimy się jedynie na ich pogłębianie, co skutkuje rozpadami związków, chorobami, depresją, problemami w pracy czy utratą kontaktu z bliskimi. Zwykle taka osoba ucieka w świat używek, co dodatkowo szkodzi psychice i zdrowiu.

Długo utrzymujące się konsekwencje zaburzeń nastroju i zachowania mogą doprowadzić nawet do samookaleczania się oraz do samobójstwa. Już po kilku wizytach u psychoterapeuty często można zauważyć poprawę nastroju, większą chęć do życia czy motywację do pracy. Jesteśmy w stanie spojrzeć na swoje problemy w zupełnie inny sposób, poradzić sobie ze stresem oraz znaleźć rozwiązania wszelkich trudności. Z pomocy psychoterapeuty można skorzystać w każdym wieku – istnieją również specjaliści zajmujący się dziećmi.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sikorski W., Psychoterapia. Wybrane formy i techniki, Oficyna Wydawnicza PWSZ w Nysie, Nysa 2005.
  2. Styła R., Psychoterapia. Zasadnicze koncepcje i techniki pracy, Wydawnictwo AEH, Warszawa 2020.
  3. Czabała J., Czynniki leczące w psychoterapii, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2006.