Współcześnie częstym problemem układu pokarmowego jest leniwe jelito, czyli spowolniony pasaż jelitowy. Na jego wystąpienie wpływa wiele czynników, większość jednak wiąże się z nieprawidłowym stylem życia. Jak wiadomo, prawidłowa czynność jelit jest niezwykle ważna do zachowania ogólnego zdrowia fizycznego i psychicznego organizmu. Wystąpienie jakichkolwiek problemów jelitowych wskazuje na konieczność szybkiej diagnostyki i terapii.

Leniwe jelito, czyli spowolniony pasaż jelitowy

Przyczyny syndromu leniwego jelita

Najczęstszą przyczyną wystąpienia jelita leniwego jest brak ruchu w połączeniu z nieodpowiednią dietą. Niestety, żyjemy w czasach, gdy praca zdalna i siedzący tryb życia staje się normą. Coraz więcej osób spędza większość dnia w pozycji siedzącej, decydując się na aktywność jedynie 3 razy w tygodniu po 45 minut. To zbyt mało, aby utrzymać organizm w pełnej sprawności. Również nasze jelita potrzebują więcej bodźców.

Dodatkowo – choć coraz popularniejsze staje się zdrowe odżywianie – mamy tendencję do sięgania po niezdrowe przekąski i wysoko przetworzone obiady. Na porządku dziennym są fast-foody, które nie tylko spowalniają pasaż jelitowy, ale i zwiększają ryzyko chorób serca czy prowadzą do otyłości.

Jak objawia się leniwe jelito?

Do objawów leniwego jelita można zaliczyć:

  • wzdęcia;
  • uczucie ciężkości w brzuchu;
  • zaparcia;
  • napięcie w obrębie jamy brzusznej;
  • ociężałość, spowolnienie reakcji ruchowej.

Pierwszym odruchem przy pogarszających się zaparciach jest sięganie po środki przeczyszczające. Dają one jednak jedynie chwilową ulgę, ponieważ zaparcia w związku z brakiem zmiany stylu życia, szybko powracają. Na dłuższą metę farmaceutyki spowodują wyłącznie podrażnienie błony śluzowej jelit, a więc wzmożenie przykrych dolegliwości.

Leniwe jelito – leczenie

W związku z tym, że syndrom leniwego jelita wiąże się głównie ze stylem życia, terapia będzie opierać się na jego modyfikacji. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na codzienną dietę. Wyklucza się produkty mogące powodować zatwardzenia, tłuste i przetworzone pokarmy oraz słodycze. Warto natomiast sięgać po produkty przyspieszające pasaż jelitowy, czyli:

  • siemię lniane – uszczelnia powierzchnię jelit, chroni błonę śluzową przed szkodliwymi, uszkadzającymi czynnikami oraz w dużym stopniu poprawia perystaltykę jelit;
  • płatki owsiane – jako cenne źródło błonnika pokarmowego, wiążącego masy kałowe i pozwalającego je efektywnie wydalać z organizmu;
  • jabłka i wszelkie owoce, które spożywamy ze skórką – także ze względu na zawartość błonnika, którego jest najwięcej właśnie tuż pod skórką;
  • kiszonki, fermentowane przetwory mleczne – posiadają w swoim składzie bakterie probiotyczne, które wspierają naturalną mikroflorę jelitową i redukują niekorzystny wpływ bakterii gnilnych.

Nie tylko zmiana diety jest ważna w leczeniu jelita leniwego. Jelita znacznie lepiej pracują podczas regularnych aktywności fizycznych. Najlepiej zdecydować się na taką aktywność codziennie – mogą to być nawet spacery, jazda na rowerze czy joga. Miłośnicy bardziej energicznych aktywności mogą zapisać się na kurs tańca lub uprawiać jogging. Jeśli codzienna aktywność z różnych powodów nie jest możliwa, pamiętajmy, aby wplatać ją do codziennych czynności:

  • korzystaj ze schodów zamiast z windy;
  • tuż po wstaniu z łóżka wykonaj kilka rozciągających ćwiczeń;
  • wykonaj krążenia miednicą podczas mycia naczyń czy ścierania kurzy;
  • jeśli odległość na to pozwala, na zakupy wybierz się rowerem, a nie samochodem. Korzystaj również z komunikacji miejskiej kosztem rezygnacji z wygodnych samochodów.

Syndrom leniwego jelita nie musi być problemem uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie organizmu. Wszystko zależy od nas samych.

Zobacz również: Jak poprawić pracę jelit?

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bujko J., Podstawy dietetyki, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008.
  2. Ostrowska L., Dietetyka. Kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  3. Panasiuk A., Kowalińska J., Mikrobiota przewodu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.