Testy na nietolerancje pokarmowe zyskują coraz większą popularność – zarówno wśród najmłodszych pacjentów, jak i osób dorosłych. Nietolerancje pokarmowe należą do grupy niepożądanych reakcji organizmu występujących po spożyciu pokarmów, które są dobrze tolerowane przez osoby zdrowe. Reakcje te można podzielić na reakcje o podłożu immunologicznym (alergie pokarmowe) oraz nieimmunologicznym (nietolerancje pokarmowe). Stanowią powszechny problem XXI wieku.

Testy na nietolerancje pokarmowe

Testy na nietolerancje pokarmowe – na czym polegają?

Testy na nietolerancję pokarmową umożliwiają wskazanie, które konkretnie pokarmy wywołują reakcję immunologiczną i objawy chorobowe. W efekcie możliwe jest unikanie takiej żywności i szansa na pełną regenerację organizmu. Jelita będą mogły wydalić toksyny, co wpłynie nie tylko na poprawę ich pracy, ale i na ogólne zdrowie.

Test FIT

Test FIT określa koncentrację poszczególnych przeciwciał. Każde pole testowe zawiera określone proteiny jednego z 181 badanych rodzajów pożywienia. Potencjalna reakcja organizmu pacjenta jest badana poprzez nałożenie serum z krwi na każde z tych pól. Jeśli nałożona próbka krwi rozpozna proteiny umieszczone w danym polu, nastąpi utworzenie się kompleksu antygen-przeciwciało. Wykorzystując sprawdzoną metodę ELISA, takie kompleksy są oznaczane kolorem, dzięki czemu mogą być wykryte przez komputer.

Testy skórne

Punktowe testy skórne badają pulę swoistych przeciwciał IgE obecną w skórze. W praktyce wykonuje się testy z alergenami powietrznopochodnymi (ze względu na możliwość istnienia alergii krzyżowych) oraz pokarmowymi. Pacjent przed wykonaniem badania nie może przyjmować leków przeciwhistaminowych i stosować maści steroidowych na skórę w miejscu zakładania testów. Czułość i swoistość testów skórnych wynosi odpowiednio 95 i 50%.

Próby prowokacji

Próby prowokacyjne mają największe zastosowanie w przypadku alergii IgE-zależnych. Istnieje wiele rodzajów takich prób, jednak „złotym standardem” jest metoda podwójnie ślepej próby, kontrolowana dodatkowo placebo. W próbie tej ani pacjent, ani lekarz nie wiedzą, jaki alergen pokarmowy jest podawany. Wymaga ona specjalnie przygotowanych i oznakowanych kapsułek. Otwarte próby prowokacyjne są mniej wiarygodne, mają jednak zastosowanie w przypadku niemowląt i małych dzieci.

Dieta eliminacyjna

Kolejną metodą jest stosowanie diety eliminacyjnej, nie jest ona jednak najpopularniejsza ze względu na długi czas pozyskiwania wyników. Wykluczenie pokarmu powinno trwać co najmniej miesiąc, co dodatkowo nie daje pewności dokładnego rozpoznania. Należy pamiętać, że dieta eliminacyjna musi być prawidłowo zbilansowana pod względem zawartości wszystkich składników odżywczych i energetycznych – w innym razie dojdzie do niedoborów pokarmowych. Dieta eliminacyjna nie może prowadzić do niedożywienia oraz nie może być bardziej dokuczliwa niż sama choroba alergiczna. Znacznie szybszym sposobem jest zastosowanie wyżej wymienionych metod.

Badania genetyczne

W przypadku alergii i nietolerancji pokarmowych kluczową rolę odgrywa dziedziczenie poligenowe modyfikowane przez czynniki środowiskowe. Badając odpowiednie geny można ustalić z bardzo dużą wiarygodnością problem pacjenta natury alergicznej. Choć są dokładne, nie mają zastosowania w codziennej praktyce lekarskiej, lecz na ogół w poznawaniu mechanizmów rozwoju alergii i badaniach naukowych.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Małgorzewicz S., Wasilewska E., Diagnostyka niepożądanych reakcji na pokarm, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2016.
  2. Michalczzuk M., Sybilski A., Nietolerancje pokarmowe, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 6/2010.
  3. Czernecki T., Targoński Z., Alergeny i alergie pokarmowe, Żywność, 1/2002.
  4. Lis K., Bartuzi Z., Alternatywne metody w diagnostyce alergii pokarmowej, Alergia Astma Immunologia, 2/2018.