Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu produktów spożywczych powodujących alergie pokarmowe, czego objawami są między innymi nudności, wymioty, biegunki i bóle brzucha. Wyróżnia się terapeutyczną dietę eliminacyjną (jej celem jest właśnie wykluczenie alergenów), jak również profilaktyczną.

Dieta eliminacyjna

Na czym polega dieta eliminacyjna?

W leczeniu stanów nadwrażliwości pokarmowej głównym celem jest czasowe usunięcie szkodliwego pokarmu z diety chorego, czyli zlikwidowanie głównej przyczyny choroby. Brak kontaktu organizmu z alergenem prowadzi do wyciszenia nadmiernej reakcji organizmu na te składniki. W takiej terapii ważne jest więc:

  • wyciszenie reakcji alergicznej i immunologicznej;
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji pseudoalergicznych, zależnych od natury biologicznej spożywanego pokarmu;
  • poprawę regeneracji błony śluzowej;
  • przywracanie tolerancji na pierwotnie szkodliwy pokarm, co równoznaczne jest z wyzdrowieniem.

Na czym więc dokładnie polega taka dieta? Przez okres 2 lub 3 tygodni usuwa się ze swojej diety niektóre produkty spożywcze, które są uznawane za najbardziej prawdopodobne – soja, mleko, jaja, czekolada, orzechy itp. Po uzyskaniu zadowalającej poprawy przy wykluczeniu konkretnego produktu wskazuje na szkodliwość tego produktu. Jeśli chcemy potwierdzić wynik, należy wrócić do diety sprzed eliminacji i ocenić, czy objawy ponownie się pojawiają.

Profilaktyczna dieta eliminacyjna

Jak wspomniano we wstępie, wyróżnia się także profilaktyczną dietę eliminacyjną. Polega ona na wykluczeniu z codziennej diety produktów uznawanych za potencjalnie szkodliwe w działaniu ogólnym. Takie produkty na ogół nie powodują alergii pokarmowych, ale zaliczane są do niezdrowych – słodycze, smażone potrawy, fast-foody itd. Eliminacja ich z diety ma na celu ogólną poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia. Decydują się na to np. osoby aktywne fizycznie, chcące zadbać o zdrowie i wygląd czy kobiety w ciąży, które chcą dostarczać dziecku samych wartościowych składników odżywczych.

Kiedy zastosować dietę eliminacyjną?

Głównymi wskazaniami do rozpoczęcia diety eliminacyjnej są:

  • podejrzenie alergii pokarmowej;
  • leczenie rozpoznanej już alergii pokarmowej;
  • nabywanie tolerancji na pierwotnie szkodliwe pokarmy.

Gdy podejrzewamy pewien proces chorobowy związany z alergią pokarmową, podstawowym celem takiej diety jest ustalenie związku przyczynowo-skutkowego między spożywanym pokarmem a występującymi objawami.

O czym należy pamiętać?

Stosując dietę eliminacyjną należy kierować się wysoką motywacją – niektóre osoby uczulone na mleko nie wyobrażają sobie życia bez tego napoju, podobnie w przypadku orzechów czy kakao. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty należy mieć na uwadze, że wybrany produkt powinien być całkowicie unikany w okresie diety eliminacyjnej. Nawet spożycie niewielkiej ilości może fałszować wyniki.

Ponadto taka dieta – mimo iż wyklucza niektóre wartościowe dla organizmu pokarmy – musi być zbilansowana i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przykładowo, usuwając z diety mleko i produkty mleczne należy znaleźć inne, alternatywne źródła wapnia niezbędnego m.in. dla naszych kości.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krogulska A., Diety eliminacyjne w diagnostyce i leczeniu alergii na białka mleka krowiego, Pediatria, 13/2016.
  2. Kaczmarski M., Maciorkowska E., Semeniuk J., Daniluk U., Gocał M., Dieta eliminacyjna w alergii pokarmowej, Przegląd Alergologiczny, 12/2017.