Co jeść na chory żołądek i jelita, aby dodatkowo nie podrażniać osłabionych struktur układu pokarmowego, a jednocześnie zaspokoić głód i dostarczyć wszelkich niezbędnych do regeneracji składników odżywczych? Zazwyczaj przy chorobach żołądka, jelit i całego układu pokarmowego zaleca się dietę lekkostrawną, ponieważ nie obciąż ona organizmu. Warto pamiętać także o nawodnieniu organizmu i wsparciu mikroflory jelitowej.
Co jeść na chory żołądek i jelita?
W przypadku chorób żołądka i jelit warto sięgnąć po dietę lekkostrawną, która powinna jednak dostarczać do organizmu wszystkich składników odżywczych w takiej samej ilości co dieta podstawowa stosowana dotychczas. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na obróbkę żywności. Wskazane są: gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie, duszenie. Unikamy natomiast smażenia i grillowania na ogniu. Do produktów spożywczych dozwolonych na diecie lekkostrawnej należą:
- kefir, maślanka, mleko poniżej 2% zawartości tłuszczu;
- soki owocowe i warzywne robione własnoręcznie;
- herbaty ziołowe;
- chleb i bułki pszenne lub graham;
- chude mięso (młoda wołowina, kurczak, indyk, królik), chude ryby (lin, okoń, szczupak, morszczuk, dorsz, pstrąg) i chude wędliny;
- krupnik, chudy rosół, zupy warzywne i kremowe;
- chude twarogi;
- ziemniaki;
- ryż;
- cienkie makarony;
- risotto;
- warzywa – dynia, marchew, pietruszka, seler, pomidory;
- owoce – jagodowe, bez pestek, banany, jabłka, brzoskwinie, morele.
Z owoców i warzyw należy unikać warzyw kapustnych, wzdymających, cebulowych, czereśni, gruszek, daktyli oraz fig. Na bazie dozwolonych produktów spożywczych można przygotować niezwykle smaczne, zdrowe i nieobciążające układu pokarmowego posiłki.
Żywienie w chorobach układu pokarmowego – rady
Bez względu na to, czy choroba żołądka i jelit jest przewlekła czy jedynie chwilowa, warto przestrzegać poniższych zaleceń:
- spożywanie posiłków o stałych porach;
- spożywanie mniejszych porcji a częściej, kosztem dużych porcji spożywanych rzadko, co obciąża żołądek;
- odstawienie używek – kawy, alkoholu, mocnej herbaty, papierosów;
- dokładne przeżuwanie każdego kęsa pokarmowego, jedzenie bez pośpiechu, w pozycji siedzącej i zrelaksowanej;
- sięganie jedynie po produkty naturalne i ekologiczne.
Ważne jest nawodnienie organizmu, zarówno przy zaparciach, jak i biegunkach. Zaleca się picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie, przy biegunkach zaś przynajmniej 2 l.
Czego unikać?
Przede wszystkim należy unikać żywności wysoko przetworzonej, zawierającej dużą ilość sztucznych barwników i konserwantów. Przeciwwskazane są także w większości cukry proste i napoje gazowane, które ze względu na zawartość dwutlenku węgla podrażniają błony śluzowe żołądka i jelit. Do pokarmów zabronionych zalicza się więc słodycze, słone przekąski, fast-foody czy kupne dania gotowe do podgrzania w mikrofalówce czy piekarniku. Na liście żywności przeciwwskazanej przy chorobach żołądka i jelit znajdują się także:
- marynaty;
- ostre przyprawy;
- potrawy wędzone;
- kwaśne soki;
- alkohol;
- dania zbyt zimne lub zbyt gorące.
Produkty takie jak suszone owoce, nieoczyszczone kasze czy surowe warzywa i owoce zawierają sporą ilość błonnika, dlatego będą skuteczne przy zaparciach, lecz obciążające przy chorobach błony śluzowej żołądka. Dobrym rozwiązaniem w przypadku chorób przewlekłych jest skorzystanie z pomocy doświadczonego dietetyka klinicznego.
Polecane produkty:
Naturalne probiotyki bioalgi
Probiotyki od bioalgi zawierają naturalne, wyselekcjonowane (150 milionów) żwywe szczepy bakterii. Uzupełniają niedobory w składniki probiotyczne takie jak m.in. Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Ostrowska L., Dietetyka. Kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- Bujko J., Podstawy dietetyki, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008.
- Panasiuk A., Choroby infekcyjne przewodu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz