Probiotyki wieloszczepowe to bardzo popularne preparaty zyskujące coraz większą sławę. Zawierają w swoim składzie mieszankę bakterii probiotycznych (niekiedy nawet kilkanaście szczepów). Przed zakupem takiego produktu należy jednak wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Probiotyki wieloszczepowe

Wybór szczepów bakterii probiotycznych

Bakterie probiotyczne, aby mogły zostać uznane za korzystne, muszą spełnić wiele warunków i przejść liczne badania. Przede wszystkim ich działanie lecznicze należy potwierdzić klinicznie, podobnie jak ich działanie eliminujące szczepy bakterii patogennych. W tym celu podczas badań wykorzystuje się szczepy referencyjne bakterii chorobotwórczych. Wykazano, że znacznie skuteczniejsze są probiotyki wieloszczepowe niż monoszczepowe.

Jednocześnie różne szczepy bakterii w probiotykach wieloszczepowych nie mogą wykazywać względem siebie właściwości antagonistycznych. W związku z tym w każdym preparacie kombinacja mikroorganizmów jest dokładnie sprawdzana pod kątem ich wzajemnego oddziaływania. Nie można użyć losowych szczepów, których korzystne działanie zostało udowodnione, a następnie stwierdzić, że powstał idealny probiotyk. Nie wiadomo bowiem, czy poszczególne szczepy nie będą hamowały rozwoju innych. Właśnie dlatego wymaga się szczegółowych badań.

Warto również wspomnieć, że wszystkie rodzaje użytych drobnoustrojów muszą wykazywać zdolność do przeżycia w trudnych warunkach dróg pokarmowych. W efekcie muszą dotrzeć aż do jelit i tam je zasiedlić. W jelitach mogą działać np. poprzez produkcję kwasów organicznych (bakterie probiotyczne wykazują metabolizm fermentacyjny).

Dla kogo probiotyki wieloszczepowe?

Na początku należy znać różnicę między probiotykami jedno- a wieloszczepowymi. Otóż jednoszczepowe (jak wskazuje nazwa) zawierają wyłącznie jeden szczep bakterii probiotycznych, przez co ich działanie ukierunkowane jest na określony cel. Terapia nimi nosi nazwę celowanej, ponieważ przy regularnym stosowaniu uzyskuje się wyraźny efekt kliniczny przy danej dolegliwości.

Z kolei probiotyki wieloszczepowe posiadają w swoim składzie różne szczepy bakterii probiotycznych, przez co ich działanie obejmuje wiele celów (wiele narządów i układów organizmu). Tego typu preparaty stosuje się głównie w celach profilaktycznych i prewencyjnych.

Na co zwrócić uwagę kupując probiotyk wieloszczepowy?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznaczenia. Jeśli probiotyk posiada wyłącznie nazwy szczepów bakterii, np. Lactobacillus plantarum i Lactobacillus acidophilus, oznacza, że najprawdopodobniej nie przebadano go klinicznie. Tak stwarza się wiele suplementów diety. Należy bowiem wiedzieć, że ważny jest nie tyle rodzaj bakterii, co ich oznaczenie.

Poprawnie ulotka preparatu prezentowałaby się Lactobacillus plantarum 299V i Lactobacillus acidophilus LA-5. Przy każdym szczepie musi znajdować się oznaczenie literowo-cyfrowe – wówczas mamy pewność, że wybrane bakterie z pewnością będą korzystnie oddziaływać na organizm i mogą być stosowane razem.

Probiotyki wieloszczepowe sprawdzają się głównie w profilaktyce różnych schorzeń. Chcąc zastosować tego typu preparat przy leczeniu chorób należy zapoznać się z działaniem bakterii probiotycznych, a następie wybrać taki probiotyk, którego cały skład ukierunkowany będzie na zwalczanie danej jednostki chorobowej. Inne bakterie będą korzystnie wpływały na leczenie zespołu jelita drażliwego, a jeszcze inne na leczenie atopowego zapalenia skóry.

Bibliografia

  1. Jach M., Łoś R., Maj M., Malm A., Probiotyki – aspekty funkcjonalne i technologiczne, Postępy Mikrobiologii, 2/2013.
  2. Gałecka M., Basińska A., Bartnicka A., Probiotyki – implikacje w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2018.
  3. Winiarz D., Domańska K., Paluch K., Skrajnowska D., Probiotyki a zdrowie – dziś i jutro, Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego WUM, 10/2017.
Polecane produkty: