Lactobacillus acidophilus należy do grupy bakterii zwanych bakteriami kwasu mlekowego. Bakterie tego rodzaju działają pozytywnie na układ pokarmowy człowieka poprzez zdolność do konwersji cukrów do kwasu mlekowego i nadtlenku wodoru. Ponadto hamują wzrost patogennych bakterii w jelitach.

Lactobacillus acidophilus

Charakterystyka Lactobacillus acidophilus

Po raz pierwszy bakterie tego rodzaju opisano już w 1900 roku. To drobnoustroje gram-dodatnie o pręciku wielkości około 2-10um. Lactobacillus acidophilus jest homofermentacyjnym mikroorganizmem beztlenowym zaliczanym do tak zwanej grupy A. Wykazano, że wykorzystuje glikolizę lub szlak EMP do fermentacji heksoz.

Omawiane bakterie zalicza się do grupy heterogenicznej. Badając ich DNA wykazano, że zawierają one kilka biotypów o grup genetycznych. Posiadają również typową budowę – ich ściana komórkowa posiada woreczek złożony z peptydoglikanu, w którym można wyróżnić białka powierzchniowe, polisacharydy oraz kwasy.

Zastosowanie Lactobacillus acidophilus

Bakterie Lactobacillus acidophilus wykazują zadowalające wskaźniki przeżywalności w mleku (zarówno zwykłym, jak i zakwaszonym) oraz innych przetworach mlecznych. Dzięki temu są powszechnie stosowane w przetwórstwie mleczarskim celem nadania produktom specyficznych walorów i wartości odżywczych. Mleko acydofilne można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością oraz w niektórych sklepach spożywczych.Są wykorzystywane jednak nie tylko przy produkcji żywności, ale i leków czy probiotycznych suplementów diety.

Żywność zawierająca bakterie probiotyczne

Lactobacillus acidophilus występują naturalnie w powszechnie dostępnej żywności: kiszonkach, zakwasach, mleku i fermentowanych przetworach mlecznych. Takie produkty spożywcze można nabyć w każdym sklepie lub przygotować samodzielnie w domu. Na rynku znaleźć można żywność wzbogacaną tymi bakteriami. Coraz większą popularność zyskuje również mleko acidofilne.

Jak działają bakterie Lactobacillus?

Najczęściej bakterie Lactobacillus acidophilus stosuje się celem poprawy perystaltyki jelit. W efekcie ich przyjmowania trawienie staje się efektywniejsze, znikają lub zmniejszają się dolegliwości przewodu pokarmowego i normuje się defekacja. Dzięki temu probiotyki zajmują ważne miejsce w terapii biegunek, zaparć, zespołu jelita drażliwego, chorobie Leśniowskiego-Crohna czy nietolerancji laktozy. Niekiedy leki i suplementy zawierające ten szczep są wykorzystywane celem leczenia lub zmniejszania nasilenia objawów:

  • trądziku;
  • bakteryjnego zapalenia pochwy;
  • cukrzycy;
  • wyprysków;
  • zakażeń układu moczowego.

Zwolennicy przyjmowania probiotyków twierdzą, że mogą one wspomóc dążenie do wymarzonej sylwetki i pomagają w utracie wagi. Wyjaśniają swoje stanowisko faktem, że bakterie probiotyczne przyspieszają trawienie, regulują całą pracę przewodu pokarmowego i tym samym zmniejszają napady głodu. Dodatkowo cenne składniki odżywcze pożywienia są lepiej wchłanialne, co pośrednio wpływa na gospodarkę hormonalną i metabolizm, w efekcie działając korzystnie na sylwetkę. Wykazano, że Lactobacillus acidophilus skutecznie wspierają odporność.

Podsumowując, Lactobacillus acidophilus produkują kwas mlekowy, który zapewnia lekko kwaśne środowisko pożądane w jelicie. Dzięki niemu mogą z powodzeniem wypierać szkodliwe bakterie i grzyby. Ponadto pałeczki kwasu mlekowego wzmacniają funkcję ochronną błony śluzowej jelit, zapobiegając w ten sposób zespołowi nieszczelnego jelita oraz alergiom, nietolerancjom i stanom zapalnym.

Działania niepożądane

Przyjmowanie Lactobacillus acidophilus może skutkować:

  • wzdęciami, pojawieniem się gazów;
  • biegunką;
  • nudnościami.

Większość działań niepożądanych zmniejsza swoją intensywność wraz z dalszym przyjmowaniem probiotyku – jest to naturalna reakcja organizmu na nowe, pozytywnie działające bakterie. Szczególnie, jeśli fizjologicznie (z różnych przyczyn) może ich brakować.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szajewska H., Probiotyki w Polsce – kiedy, jakie i dlaczego?, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2010.
  2. Mojka K., Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2014.
  3. Anjum N., Maqsood S., Masud T., Lactobacillus acidophilus : Characterization of the Species and Application in Food Production, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 9/2014.