Najlepsze sposoby na wzdęcia to takie, które są w pełni bezpieczne i naturalne dla organizmu. Choć wciąż często sięga się po leki, wcześniej warto wypróbować domowe metody, zwykle okazujące się wystarczającymi. Nie wolno zapominać, że każdy preparat farmaceutyczny może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych.

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia to objaw związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelicie. W warunkach fizjologicznych każdy człowiek posiada pewną ich ilość, jednak wzdęcia i gazy pojawiają się w momencie, gdy ilość ta przekroczy normę. Powietrze w największych ilościach przedostaje się do układu pokarmowego w momencie szybkiego, łapczywego jedzenia. Część od razu zostaje usunięta wskutek odbijania, część jednak przechodzi do dalszych odcinków układu pokarmowego. Produkcja wewnątrzjelitowa skutkuje tworzeniem różnych gazów, takich jak metan, wodór czy dwutlenek węgla, których mieszanka ma specyficzny, intensywny zapach. Wzdęcia często występują wraz z dolegliwościami bólowymi brzucha, biegunką lub uczuciem ciężkości w brzuchu.

Zobacz również: Śmierdzące gazy.

Sposoby na wzdęcia

Wyróżnia się wiele domowych, bezpiecznych i skutecznych metod na wzdęcia. Najskuteczniejsze sposoby na wzdęcia to przede wszystkim:

  • ziołolecznictwo;
  • modyfikacja codziennej diety;
  • ćwiczenia.

Przy często pojawiających się wzdęciach, zwłaszcza, gdy towarzyszą im inne objawy, warto udać się do lekarza i wyeliminować alergie pokarmowego oraz przewlekłe choroby układu pokarmowego, takie jak zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy celiakia.

Ziołolecznictwo

W momencie wystąpienia wzdęć warto sięgnąć po napar z rumianku lub mięty pieprzowej. Zioła te regulują trawienie i wydzielanie soku żołądkowego wraz z żółcią. Są jedną ze skuteczniejszych opcji przy niestrawnościach i nadmiernych gazach, jednocześnie zmniejszają nudności, które mogą pojawić się po spożyciu tłustych, ciężkostrawnych posiłków. Rumianek działa także rozkurczowo. Herbaty i napary ziołowe uznawane są za bezpieczne, dlatego można podawać je nawet dzieciom i kobietom w ciąży.

Modyfikacja codziennej diety

Często powtarzające się epizody wzdęć i niestrawności powinny skłonić do wyeliminowania z diety produktów spożywczych przyczyniających się do wystąpienia tych objawów. Są to przede wszystkim napoje gazowane, tłuste i smażone dania, groch, kapusta, rośliny strączkowe, cebula, grzyby, buraki, śliwki, kalafior i gruszki. Niekorzystnie na trawienie wpływa także alkohol. Z kolei warto sięgać po pokarmy, które regulują perystaltykę jelit i wspierają mikroflorę jelitową, czyli po naturalną żywność probiotyczną, w skład której wchodzą m.in. kefir, maślanka, jogurt naturalny, zakwas czy kiszonki. Warto rozważyć suplementację probiotyków lub synbiotyków. Należy stawiać na delikatne obróbki termiczne, takie jak duszenie, pieczenie bez tłuszczu czy gotowanie na parze, a do doprawiania całości dobrze jest używać kolendry.

Zobacz również: Dieta likwidująca wzdęcia.

Ćwiczenia

W momencie pojawienia się wzdęć warto znaleźć kawałek miejsca, w którym będzie można wykonać krótki zestaw ćwiczeń eliminujących je z układu pokarmowego. Są to wszystkie ćwiczenia oparte na dużej ruchomości stawów biodrowych, miednicy i kręgosłupa lędźwiowego. Dobrze sprawdzą się np. krążenia biodrami, pozycja psa z głową w dół, skłony do boków czy unoszenie bioder do góry w leżeniu tyłem. Po ich wykonaniu warto jest przez chwilę pomasować brzuch ruchami okrężnymi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie wypić napar ziołowy. Dobrą formą aktywności przy wzdęciach jest również jazda na rowerze lub dłuższy spacer.

Zobacz również: Ćwiczenia na wzdęcia.

Pozostałe sposoby na wzdęcia

Do pozostałych sposobów na wzdęcia zaliczamy:

  • spokojne i powolne przeżuwanie kęsów pokarmowych, unikanie rozmów podczas jedzenia;
  • unikanie nadmiernie stresujących sytuacji w życiu, jako że stres zmusza do szybszego oddychania i połykania powietrza;
  • przyjęcie leku na wzdęcia zawierającego symetykony, które powodują pękanie pęcherzyków gazu w jelitach;
  • unikanie picia gorących napojów (także ziołowych), ponieważ chcąc odruchowo ochłodzić je, zasysamy pewną ilość powietrza;
  • rzucenie palenia papierosów;
  • zjedzenie łyżeczki mielonego kminku i popicie go obficie wodą.

W rzeczywistości najlepszy dla siebie sposób na wzdęcia należy odnaleźć metodą prób i błędów. Stosowanie zdrowej, urozmaiconej diety powinno odnosić się do każdego człowieka. Przede wszystkim sposób odżywiania się powinien był długotrwały. Oznacza to, że nie rezygnujemy z diety w momencie, gdy wzdęcia przeminą.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Słomka M., Małecka-Panas E., Wzdęcia i odbijania, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7/2011.
  2. Adrych K., Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, Varia Medica, 2/2019.