Ćwiczenia na wzdęcia to skuteczny i przede wszystkim bezpieczny sposób na pozbycie się dyskomfortu w brzuchu. Każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył tej dolegliwości, a prawdopodobnie nawet częściej. Nie jest przyjemna, a w miejscach publicznych może wprawić w spore zakłopotanie. Aby czuć się zawsze pewnie warto znać podstawowe ćwiczenia i sposoby na likwidację wzdęć.

Ćwiczenia na wzdęcia

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia to inaczej nagromadzenie się gazów w jelitach, co ma miejsce podczas trawienia spożytych pokarmów. Enzymy trawienne i kwasy żołądkowe sprawiają, że jedzenie jest rozkładane na części pierwsze, dzięki czemu cenne składniki odżywcze mogą być wykorzystane przez organizm. Produktem ubocznym takiego rozkładu są gazy gromadzące się w jelitach. Dają uczucie rozpierania w brzuchu. Niekiedy towarzyszą im bolesne skurcze jelit, odgłosy przelewania czy oddawanie gazów.

Istnieje wiele przyczyn wzdęć. Na ogół wskazuje się na nieodpowiednią dietę oraz zbyt łapczywe spożywanie pokarmów, podczas którego połykamy dużą ilość powietrza. Do wzdęć przyczynia się nadmiar cukrów prostych, soli czy nabiału w diecie. Rzadziej wzdęcia są objawem poważnych chorób, m.in. trzustki, jelit czy dróg żółciowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy obaw należy udać się do lekarza. Może się okazać, że konieczna będzie kolonoskopia lub gastroskopia.

Zobacz również: Leniwe jelito, czyli spowolniony pasaż jelitowy.

Ćwiczenia na wzdęcia

Ćwiczenia na wzdęcia powinny być powolne i spokojne, ponieważ ich celem jest relaksacja układu pokarmowego. Dzięki odpowiednio dobranym ruchom możemy wpływać na perystaltykę jelit oraz przesuwanie się treści pokarmowej. Powietrze zalegające w jelitach zostaje sprawnie usunięte, dzięki czemu możemy poczuć się znacznie bardziej komfortowo.

Ćwiczenie nr 1

Siadamy na krześle bez oparcia, plecy są wyprostowane, stopy delikatnie rozsunięte. Ręce kładziemy po obydwu stronach bioder lub w pasie. Bierzemy spokojny wdech do brzucha, a następnie – wraz z równie spokojnym, ale i głębokim wydechem – skręcamy tułów w prawą stronę, oglądając się za siebie. Czynność powtarzamy dla drugiej strony. Kilkukrotne powtórzenie ruchu rotacyjnego sprawi, że poprawi się ślizg między sklejonymi jelitami. Będą mieć więcej przestrzeni do pracy, przez co pozbędziemy się uciążliwych wzdęć.

Ćwiczenie nr 2

Przyjmujemy pozycję klęku podpartego, a następnie wykonujemy znane powszechnie „kocie grzbiety”. Wraz z wdechem ruch ciągniemy głowę i miednicę do góry, tworząc kręgosłupem łuk skierowany wypukłością do podłoża. Na wydechu ciągniemy głowę ku dołowi, wykonując mocne tyłopochylenie miednicy. Odnośnie ruchów miednicy bardzo dobrze sprawdzą się wszelkie jej krążenia. W tej pozycji lub na piłce czy stojąc.

Ćwiczenie nr 3

Kładziemy się na plecach, kończyny górne wzdłuż tułowia, nogi ugięte w kolanach, oparte stopami o podłoże. Bierzemy powolny, głęboki wdech do brzucha, a następnie wraz z wydechem unosimy miednicę ku górze i przytrzymujemy na czas trwania wydechu. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie. Można urozmaicić je prostując kończyny górne, czyli unosząc je tak, by były ustawione prostopadle do podłoża.

Pozostałe sposoby na wzdęcia

Ćwiczenia to jedna z metod usuwających wzdęcia. Jest ich znacznie więcej, a najlepiej sprawdzi się połączenie kilku wybranych. Do pozostałych domowych metod na wzdęcia zaliczamy:

  • picie dużej ilości wody;
  • przyjmowanie wysokiej jakości probiotyków;
  • wprowadzenie do codziennej diety naturalnej żywności probiotycznej, która ureguluje perystaltykę jelit;
  • herbaty i napary ziołowe, np. z liści mięty pieprzowej czy rumianku;
  • żucie plasterka imbiru.

Oczywiście, aby unikać wzdęć i dolegliwości żołądkowo-jelitowych podstawą jest odpowiednia dieta. Wypicie naparu z mięty nic nie da, jeśli codziennie będziemy jeść na obiad mięso smażone na głębokim tłuszczu i grzyby. Wszystko jest dla ludzi, lecz z umiarem. Odpowiednią dietę warto połączyć z regularną aktywnością fizyczną.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Słomka M., Małecka-Panas E., Wzdęcia i odbijania, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7/2011.
  2. Andrych K., Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, Varia Medica, 2/2019.
  3. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 6/2016.