Brak pałeczek kwasu mlekowego w pochwie to poważny problem części kobiet, wiążący się z zaburzeniem naturalnej mikroflory miejsc intymnych. Zjawisko może mieć wiele przyczyn, jednak jego konsekwencje zawsze są przykre. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę tego zaburzenia, a następnie podjąć leczenie i zadbać o prawidłową higienę tych okolic.

Brak pałeczek kwasu mlekowego w pochwie

Mikroflora pochwy

Kwas mlekowy to organiczny związek z grupy hydroksykwasów i jednocześnie jeden z najważniejszych związków tworzących mikroflorę pochwy. Pałeczki kwasu mlekowego odpowiadają one za utrzymanie jej prawidłowego pH i tym samym chronią przed różnego rodzaju infekcjami. Pełnią one także wiele więcej ważnych funkcji:

  • stymulują produkcję śluzu i wydzieliny;
  • hamują rozwój chorobotwórczych grzybów;
  • regulują pracę układu immunologicznego.

W niektórych sytuacjach, niestety coraz częściej, obserwuje się stopniowy spadek zawartości pałeczek kwasu mlekowego w środowisku pochwy, a z czasem wręcz ich brak. Skutkuje to licznymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Brak pałeczek kwasu mlekowego w pochwie – przyczyny

Brak pałeczek kwasu mlekowego w pochwie może wynikać m.in. z:

  • długotrwałej antybiotykoterapii;
  • stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych lub innych metod hormonalnej antykoncepcji;
  • częstych irygacji pochwy;
  • niewłaściwej higieny osobistej;
  • zaburzeń hormonalnych spowodowanych chorobami, ciążą lub menopauzą.

Szczególnie nagminna jest nieodpowiednia higiena osobista – kobiety często unikają przemywania miejsc intymnych po wizycie w toalecie oraz korzystają ze złych kosmetyków do mycia okolic intymnych. Wciąż spory odsetek Pań sięga po zwykłe mydło lub tradycyjny żel pod prysznic, który posiada zasadowe pH i wysusza delikatne okolice pochwy. Aby utrzymać właściwą higienę miejsc intymnych zaleca się regularne stosowanie specjalnie przeznaczonych ku temu żeli. Zawierają one w swoim składzie kwas mlekowy i inne substancje dbające o okolice intymne i utrzymujące ich właściwe pH.

Jak objawia się brak pałeczek kwasu mlekowego w pochwie?

Brak pałeczek kwasu mlekowego w pochwie skutkuje:

  • zwiększoną tendencją do zakażeń i infekcji układu moczowo-płciowego;
  • świądem, pieczeniem;
  • nadwrażliwością sromu;
  • upławami;
  • nadmierną suchością pochwy, a więc problemami podczas współżycia.

Objawy te mocno obniżają komfort życia codziennego kobiety, nie tylko likwidując zadowolenie podczas współżycia, ale i utrudniając podstawowe czynności fizjologiczne, takie jak np. oddawanie moczu.

Zobacz również: Nadmiar pałeczek kwasu mlekowego w pochwie.

Jak przywrócić naturalną mikroflorę pochwy?

Skąd wiadomo, czy pH pochwy jest prawidłowe, co umożliwi ewentualne podjęcie leczenia? Otóż takie badanie może wykonać każdy ginekolog na podstawowej wizycie. Test można wykonać również samodzielnie w domu za pomocą specjalnych aplikatorów możliwych do zakupienia w aptekach. W przypadku braku pałeczek kwasu mlekowego w pochwie konieczne okaże się aplikowanie do niej kapsułek wypełnionych kwasem mlekowych. Są one niewielkie, a rozpuszczając się przywracają fizjologiczne, kwaśne pH pochwy. U ginekologa można otrzymać również różnego rodzaju środki farmakologiczne do stosowania miejscowego, np. w formie żelów czy maści.

Jednocześnie konieczna jest właściwa higiena miejsc intymnych – wspomniane stosowanie odpowiednich żelów i produktów myjących oraz dbanie o czystość osobistą. Aby chronić delikatną śluzówkę pochwy nie należy współżyć bez odpowiedniego nawilżenia. W efekcie najlepiej postarać się o długą grę wstępną lub zaopatrzyć się w lubrykanty.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Romanik M., Wojciechowska-Wieja A., Martirosian G., Zapalenie pochwy powodowane przez bakterie tlenowe – problemy diagnostyki i leczenie, Ginekologia Polska, 78/2007.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  3. Szachta P., Gałęcka M., Bartnicka A., Bioróznorodność mikroflory pochwy. Rola probiotyków ginekologicznych w utrzymaniu równowagi ekosystemu pochwy, Forum Zakażeń, 6/2015.