To jak przyjmować probiotyki jest zazwyczaj kwestią indywidualną. Decyduje o tym pacjent biorąc pod uwagę własne potrzeby lub sugeruje się zaleceniami lekarza. Ważne jednak, aby suplementacja była regularna, ponieważ tylko wtedy przyniesie ona oczekiwane efekty prozdrowotne.

Jak przyjmować probiotyki?

Czym są probiotyki?

Probiotyki to szczepy określonych mikroorganizmów, które podawane w odpowiednich ilościach wpływają korzystnie na zdrowie całego organizmu. Aby mikroorganizmy mogły zostać uznane za probiotyczne, ich lecznicze działanie musi zostać potwierdzone klinicznie. Dodatkowo te bakterie lub drożdże nie mogą szkodzić i muszą wykazywać zdolność do przeżycia w trudnych warunkach dróg pokarmowych.

Do najczęściej wykorzystywanych mikroorganizmów probiotycznych zalicza się:

  • Lactobacillus;
  • Enterococcus;
  • Bifidobacterium;
  • Saccharomyces boulardii (drożdże).

Probiotyki stosowane doustnie muszą być podawane wyłącznie tą drogą. Mają najczęściej postać tabletek, kapsułek, proszków do sporządzania zawiesin lub powszechnie dostępnych produktów spożywczych. Do grupy żywności probiotycznej zalicza się między innymi fermentowane produkty mleczne oraz żywność kiszoną.

Zobacz również: Naturalne probiotyki.

Probiotyki są całkowicie bezpieczne, choć rzadko mogą spowodować efekty uboczne. Są one jednak łagodne i obejmują wyłącznie układ pokarmowy, np. wzdęcia. Szybko mijają po odstawieniu. Ze względu na duże bezpieczeństwo tych preparatów ich przyjmowanie praktycznie nie ma przeciwwskazań. Po probiotyki mogą sięgać zarówno osoby starsze, jak i kobiety w ciąży czy dzieci.

Wybór probiotyku

Na początek należy zdecydować się na określony preparat probiotyczny. W przypadku leczenia schorzeń, np. układu pokarmowego, najlepiej sprawdzi się terapia celowana. Wówczas w pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaki szczep bakterii lub jaki rodzaj drożdży przyczyni się do poprawy stanu zdrowia przy tej konkretnej jednostce chorobowej. Jednak jeśli chęcią jest ogólna poprawa zdrowia, samopoczucia, odporności i wyglądu to można sięgnąć po synbiotyk lub probiotyk wieloszczepowy.

Dla wielu osób dobrym rozwiązaniem będzie codzienne spożywanie produktów probiotycznych, np. maślanki, jogurtu, kefiru czy ogórków kiszonych. Można je dodawać do posiłków lub spożywać osobno. Jogurt dobrze sprawdzi się w koktajlach czy sałatkach. Kombinacji zastosowania tych produktów jest naprawdę wiele, a sposób ich podania i spożycia zależy wyłącznie od inwencji twórczej konsumenta.

Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są probiotyczne leki oraz suplementy diety z probiotykami. Również ten wybór powinien być indywidualny i zależny od potrzeb.

Jak przyjmować probiotyki?

Już niewielka ilość, około 1 mld bakterii probiotycznych (np. 150 ml jogurtu) przyjmowana codziennie, pozytywnie stymuluje organizm do obrony przed patogenami.

Probiotykoterapia jest wskazana podczas przyjmowania antybiotyków, ponieważ antybiotyki niszczą nie tylko patogenne bakterie, ale również te przyjazne, zasiedlające układ pokarmowy. Zalecana dawka 4,5 mld bakterii probiotycznych dziennie, w trakcie i po antybiotykoterapii, jest praktycznie nieosiągalna za pomocą produktów naturalnych i powinna być wzbogacona o suplementy dostępne w aptece.

Zobacz również: Probiotyki przy antybiotyku.

Należy wspomnieć, że bakterie probiotyczne znacznie lepiej namnażają się i pełnią swoje funkcje przy jednoczesnym stosowaniu prebiotyków. Prebiotyki są naturalnie występującymi substancjami pochodzenia roślinnego i stanowią pożywkę dla bakterii probiotycznych. Dobrym rozwiązaniem dla niektórych osób może być zatem przyjmowanie synbiotyków – stanowią one połączenie probiotyków i prebiotyków w jednym preparacie. Synbiotyki mają jednak znacznie mniejszą ilość bakterii probiotycznych w swoim składzie niż typowe probiotyki. Nadają się zatem bardziej dla osób, które nie mają problemów zdrowotnych, chcą jednak wspierać swoją mikroflorę jelitową.

Nie ma znaczenia, czy probiotyk zostanie spożyty przed posiłkiem czy po nim. Dobrze jednak łączyć przyjmowanie probiotyku z jednoczesnym spożyciem np. bananów bogatych w związki prebiotyczne.

Bibliografia

  1. Szajewska H., Praktyczne zastosowanie probiotyków, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2014.
  2. Nowak A., Śliżewska K., Libudzisz Z., Socha J., Probiotyki – efekty zdrowotne, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2010.
Polecane produkty: