Naturalne probiotyki to ogólnie dostępna żywność zawierająca mikroorganizmy probiotyczne. Produkty te korzystnie wpływają na zdrowie konsumenta poprzez normalizowanie czynności i składu mikroflory jelit.

Naturalne probiotyki

Naturalne probiotyki

Naturalnymi probiotykami określa się produkty spożywcze zawierające w swoim składzie korzystnie działające bakterie probiotyczne. Bakterie probiotyczne dodaje się bowiem między innymi do wyrobów mleczarskich czy kiszonek.

Mianem żywności probiotycznej określa się produkty zawierające żywe drobnoustroje, które poprawiają stan zdrowia człowieka poprzez wywieranie korzystnego efektu między innymi w przewodzie pokarmowym. Koncepcja probiotyków polega na tym, że do wybranych składników diety wprowadza się żywe bakterie w takiej formie i ilości, aby mogły one przerwać w górnym odcinku przewodu pokarmowego, po czym mogły zasiedlić się i funkcjonować w jelicie grubym (zwłaszcza w okrężnicy).

Naturalne probiotyki jako grupa produktów spożywczych obejmują przede wszystkim:

Za żywność probiotyczną można również uznać wszystkie produkty wzbogacone w bakterie probiotyczne, to zależy już jednak od producenta. Znaczną zaletą naturalnej żywności probiotycznej jest ich niska cena oraz duża dostępność. Ponadto są to produkty powszechnie występujące w codziennej diecie populacji w Polsce, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Naturalne prebiotyki

Jednocześnie można zdecydować się na spożywanie naturalnych prebiotyków. Prebiotyki to substancje powszechnie występujące w świecie roślin, które stanowią pożywkę dla bakterii probiotycznych. Oznacza to, że po kontakcie z tymi substancjami bakterie probiotyczne rozwijają się szybciej i sprawniej, a także namnażają się w większej ilości.

Substancjami prebiotycznymi występującymi naturalnie mogą być oligosacharydy i inulina, które występują między innymi w bananach, szparagach, czosnku, porach, cykorii czy cebuli. Mogą to być jednak również pochodne rafinozy obecne w roślinach strączkowych czy beta-glukany obecne w jęczmieniu czy owsie.

Sugeruje się, że aby uzyskać działanie prebiotyczne należy dostarczyć około 4 g tych substancji na dobę. Pierwszym naturalnym pokarmem prebiotycznym w życiu każdego człowieka jest mleko matki.

Kiedy sięgnąć po probiotyki?

Probiotyki można suplementować (probiotyczne produkty farmaceutyczne gotowe do nabycia w aptekach lub sklepach z naturalnymi suplementami diety) lub spożywać w postaci naturalnej żywności. Po tego typu produkty warto sięgnąć przynajmniej raz na jakiś czas, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest regularna suplementacja, ponieważ dopiero po kilku tygodniach codziennego przyjmowania probiotyków widać pierwsze efekty terapeutyczne. Regularne przyjmowanie probiotyków powinno odbywać się przy chorobach układu pokarmowego, zarówno tych ostrych, jak i przewlekłych (zespół jelita drażliwego, przewlekłe zapalenie jelit, biegunki – ostre i przewlekłe, zaparcia). Wskazaniem mogą być również alergie i niektóre zaburzenia psychiczne.

Zaburzenie równowagi naturalnej mikroflory jelitowej może wystąpić również w następujących sytuacjach:

  • regularne palenie papierosów;
  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe (rezygnacja z produktów mlecznych, częsta konsumpcja tłuszczów trans itd.);
  • stosowanie antykoncepcji doustnej (w przypadku kobiet);
  • antybiotykoterapia;
  • alkoholizm lub częste spożywanie alkoholu;
  • przewlekły, nadmierny stres.

Wszystko to powoduje zaburzenia ilościowe i jakościowe bakterii bytujących w układzie pokarmowym. Warto wówczas wprowadzić do diety żywność probiotyczną.

Podsumowanie

Żywność probiotyczna cieszy się dużą popularnością, ponieważ można ją spożywać codziennie, a zawarte w niej bakterie probiotyczne wspierają i regulują mikroflorę jelitową. Dzięki temu można wspomóc terapię wielu chorób lub poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie konsumenta.

Bibliografia

  1. Krajewska-Kamińska E., Śmietana Z., Bohdziewicz K., Bakterie probiotyczne w produkcji żywności, Przemysł Spożywczy, 5/2007.
  2. Ignyś I., Piątkowska P., Cichy W., Probityki i prebiotyki w żywieniu i leczeniu dzieci, Pediatria Polska, 1/2008.
  3. Mojka K., Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2014.
  4. Szajewska H., Zastosowanie probiotyków w pediatrii, Standardy Medyczne, 5/2008.
  5. Kołożyn-Krajewska D., Żywność probiotyczna w aspekcie bezpieczeństwa zdrowotnego, Żywność, 4/2001.
Polecane produkty: