Nie istnieją probiotyki na odchudzanie, jednak w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną mogą one w dużym stopniu wspierać normalizację masy ciała, likwidując przy tym szereg nieprzyjemnych objawów związanych ze zbyt dużą masą ciała. Szacuje się, że przyczyną aż około 80% wszystkich chorób cywilizacyjnych jest nieodpowiednia masa ciała oraz nieprawidłowy tryb życia (niska aktywność fizyczna przy niezdrowej diecie i przewlekłym stresie).
Mikroflora jelitowa a masa ciała
Wykazano, że zbyt dużej masie ciała w większości towarzyszy zaburzenie ilości i jakości składu mikroflory jelitowej. U osób otyłych zauważono znaczny wzrost ilości bakterii rodzaju Lactobacillus, przy czym wiele szczepów kolonizujących układ pokarmowy osób otyłych wykazuje nadmierną syntezę krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. To z kolei wpływa na zwiększenie kumulacji tkanki tłuszczowej w organizmie.
Zaburzenia składu mikroflory jelitowej wiążą się również ze zwiększonym odczuwaniem głodu, ponieważ oddziałują na sygnalizację nerwową nerwu błędnego i tym samym na produkcję niektórych hormonów głodu i sytości.
Działanie probiotyków
W przebiegu otyłości zauważa się występowanie wielu nieprzyjemnych dolegliwości, przy czym niejednokrotnie zbyt duża masa ciała przyczynia się do rozwoju poważnych schorzeń cywilizacyjnych, takich jak np. miażdżyca. Właśnie dlatego tak ważna jest normalizacja masy ciała, która nie tylko poprawi ogólny stan zdrowia jednostki, ale również wpłynie korzystnie na psychikę i samopoczucie.
Probiotyki mogą w dużym stopniu wspierać proces odchudzania, a także zmniejszać objawy związane z otyłością, ponieważ:
- zmniejszają wchłanialność szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego, np. amoniaku;
- zapobiegają niedoborom hormonów;
- łagodzą i zmniejszają nasilenie biegunek, jednocześnie przeciwdziałając zaparciom;
- obniżają zawartość we krwi frakcji szkodliwego cholesterolu LDL, a także triglicerydów;
- obniżają pH jelita grubego;
- pośrednio przyczyniają się do obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi;
- zwiększają resorpcję lipidów oraz niektórych składników mineralnych, np. żelaza, fosforu czy wapnia;
- aktywują metabolizm aminokwasów.
Wszystko to sprawia, że środki probiotyczne wspomagają skuteczne zrzucanie masy ciała.
Probiotyki na odchudzanie
Wykazano, że odchudzanie jest efektywniejsze, jeśli stosuje się probiotyki wieloszczepowe. Korzystne działanie na proces odchudzania wykazują między innymi:
- Lactobacillus Rhamnosus;
- Lactobacillus Acidophilus;
- Bifidobacterium Breve;
- Lactobacillus Casei;
- Lactobacillus Bulgaricus;
- Bifidobacterium Longum.
Jednocześnie ich działanie znacznie zwiększa równoczesne stosowanie prebiotyków, czyli substancji pochodzenia roślinnego stanowiących pożywkę dla bakterii probiotycznych. Na namnażanie się i wspieranie funkcji wyżej wymienionych szczepów bakterii probiotycznych wpływają w szczególności fruktooligosacharydy.
Aby zauważyć korzystne efekty probiotyków nie wystarczy jednak jednorazowe ich spożycie, a nawet 1 raz w tygodniu. Należy regularnie przyjmować probiotyk przez dłuższy czas, aby mikroflora jelitowa utrzymywała się stale na wysokim poziomie. Warto przy tym pamiętać, że same probiotyki na odchudzanie nie wystarczą, mogą one jedynie stanowić element pomocniczy leczenia. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej, niskokalorycznej diecie oraz codziennej dawce ruchu.
Bibliografia
- Ostrowska L., Smarkusz J., Modyfikacja mikroflory jelitowej sposobem zapobiegania lub leczenia otyłości i schorzeń metabolicznych?, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2016.
- Nowak A., Śliżewska K., Libudzisz Z., Socha J., Probiotyki – efekty zdrowotne, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2010.
- Mojka K., Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2014.
Naturalne probiotyki bioalgi
Probiotyki od bioalgi zawierają naturalne, wyselekcjonowane (150 milionów) żwywe szczepy bakterii. Uzupełniają niedobory w składniki probiotyczne takie jak m.in. Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Zobacz więcej... |
Zostaw komentarz