Probiotyki wpływają korzystnie na żołądek, jelita oraz wszystkie inne części układu pokarmowego. Tym samym łagodzą objawy chorobowe nie tylko przewodu pokarmowego, ale także schorzeń ogólnoustrojowych.

Probiotyki na żołądek

Mikroflora żołądka

Na początku warto wiedzieć czym jest mikroflora. Kojarzy się ona głównie z jelitami, ponieważ właśnie w nich bytuje największa ilość bakterii; przede wszystkim:

  • Enterococcus;
  • Lactobacillus;
  • Bacteroides;
  • Bifidobacterium;
  • Clostridium;
  • Enterobacteriaceae.

Mikroflora układu pokarmowego zmienia się w zależności od jego odcinka. Przykładowo, w jamie ustnej przeważają bakterie z rodzaju Streptococcus, z kolei w żołądku bakterie z rodzaju Helicobacter.

Helicobacter to gram-ujemne pałeczki zasiedlające śluz, który pokrywa całą powierzchnię nabłonka żołądka. Jako jedne z niewielu bakterii wykazują zdolność do zaadoptowania się w kwaśnym środowisku tego narządu, na co składają się ich cechy morfologiczne i biochemiczne. Dzięki temu mogą bez problemów bytować w żołądku oraz dwunastnicy. Możliwość przetrwania bakterii w kwaśnym środowisku żołądka zapewnia enzym ureaza. Rozkłada ona mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla. Powstały amoniak neutralizuje kwaśne środowisko żołądka.

Jednocześnie wykazano, że patologie ilościowe i proporcjonalne tych bakterii stanowią przyczynę choroby wrzodowej żołądka.

Probiotyki przy chorobie wrzodowej żołądka

Badania wykazały, że istnieje możliwość zwalczania za pomocą probiotyków bakterii Helicobacter pylori, które odpowiadają za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Do tej pory nie udało się opracować schematu leczenia, który byłby w zupełności skuteczny. W związku z tym najnowsze odkrycia probiotykoterapii budzą spore nadzieje.

Regularne stosowanie probiotyków nie tylko wspiera budowę i fizjologię błony śluzowej żołądka i dalszych dróg pokarmowych. Także zmniejsza intensywność objawów takich jak ból brzucha czy nudności, normalizując pracę żołądka.

Dodatkowo jedną z metod leczenia tej choroby jest antybiotykoterapia. Antybiotyk niszczy nie tylko patologiczne bakterie, ale także te korzystne, które wspierają czynność układu pokarmowego. Właśnie dlatego podczas przyjmowania antybiotyku zaleca się jednoczesne stosowanie probiotyków, które chronią naturalną mikroflorę układu pokarmowego.

Zobacz również: Probiotyk przy antybiotyku.

Probiotyki na żołądek czy jelita?

Często mówi się, że probiotyki pomagają przy schorzeniach żołądka. Bólem żołądka określa się jednak wiele różnych problemów, niekoniecznie związanych wyłącznie z tym narządem. Dolegliwości (ból czy dyskomfort) odczuwane w obrębie jamy brzusznej zwykle utożsamiane są z żołądkiem, lecz ich przyczyny leżą raczej w jelitach.

Dlatego decydując się na probiotyk należy pamiętać, że wiele objawów pochodzi z jelit, zatem niekiedy warto kupić suplement ukierunkowany na wspieranie pracy właśnie tych narządów. Dbając o czynność jelit można zapobiegać objawom takim jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki czy zaparcia.

Jakie probiotyki na żołądek?

W przypadku profilaktyki lub leczenia choroby wrzodowej żołądka warto sięgnąć po probiotyki zawierające szczepy Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus casei. Badania wykazały, że te bakterie probiotyczne posiadają zdolność minimalizowania objawów chorobowych i zapobiegają rozwojowi dalszych.

Aby preparat mógł zostać nazwany jako probiotyczny, znajdujące się w nim bakterie muszą spełniać wiele wymogów. Między innymi muszą one wykazywać zdolność do przeżycia w trudnych warunkach układu pokarmowego, zwłaszcza w żołądku, gdzie kwaśne pH nie sprzyja rozwojowi bakterii. Dzięki temu konsument kupując suplement ma pewność, że regularnie stosowany probiotyk rzeczywiście przyniesie oczekiwane rezultaty.

Bibliografia

  1. Górska S., Jarząb A., Gamian A., Bakterie probiotyczne w przewodzie pokarmowym człowieka jako czynnik stymulujący układ odpornościowy, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 63/2009.
  2. Mojka K., Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2014.
  3. Kołodziej G., Klasik-Ciszewska S., Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, Medycyna Rodzinna, 3/2018.
  4. Rowicka G., Czajka M., Znaczenie diety w profilaktyce i leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, Medycyna Rodzinna, 1/2011.
Polecane produkty: