Przepuklina uwięźnięta to rodzaj przepukliny, w której zawartość (zazwyczaj część jelita cienkiego) ulega zakleszczeniu. Konsekwencją jest upośledzenie pasażu jelitowego oraz ukrwienia narządów wewnętrznych. Objawy wiążą się z niedrożnością jelit, pojawia się silny ból. To stan wymagający natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Co to jest przepuklina?

Przepukliną brzuszną nazywa się nieprawidłowe przemieszczenie zawartości jamy brzusznej poza jej anatomiczne ograniczenia. Każda posiada tzw. wrota przepukliny, czyli pierścień w powłokach jamy brzusznej, przez który przepuklina wychodzi przez warstwę mięśni i rozcięgien. Przez kanał przepukliny toruje sobie ona drogę między poszczególnymi tkankami. Zawartość przepukliny może obejmować jelito grube lub pęcherz moczowy, najczęściej jednak zawiera fragmenty jelita cienkiego.

Przepuklina uwięźnięta – przyczyny

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny uwięźniętej dotyczy osób starszych oraz małych dzieci, choć może pojawiać się ona u osób w każdym wieku. Istnieje wiele przyczyn uwięźnięcia, przede wszystkim zaistnieć musi zwykła postać przepukliny, która wiąże się najczęściej z osłabieniem struktur i tkanek jamy brzusznej. Samo uwięźnięcie może być konsekwencją zwiększonej fermentacji w jelitach, a tym samym wytwarzania gazów jelitowych, co powoduje dociśnięcie ścian jelit do innych tkanek, blokując je w worku przepuklinowym.

Przepuklina uwięźnięta – objawy

Nie należy mylić przepukliny uwięźniętej z zadzierzgniętą. Ta druga jest nieodprowadzalna, a w jej przebiegu pojawiają się zaburzenia ukrwienia zawartości worka, czego przyczyną jest z kolei stopniowe zaciskanie się pierścienia wokół worka. Ten rodzaj przepukliny prowadzi do stanów zapalnych i martwicy. Charakterystycznymi objawami przepukliny uwięźniętej są:

  • silny ból brzucha, głównie w miejscu przepukliny;
  • zatrzymanie stolca i gazów;
  • wzdęcia brzucha;
  • nudności i wymioty;
  • tachykardia;
  • leukocytoza.

Podejrzenie przepukliny uwięźniętej jest pilnym wskazaniem do wezwania karetki pogotowia. To ostre powikłanie przepukliny wymagające natychmiastowego leczenia. Bagatelizowanie swojego stanu może doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, wśród których najniebezpieczniejsze są:

Dodatkowo może dojść do zapalenia otrzewnej. Leczenie powikłań jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, a pomimo tego może zakończyć się śmiercią.

Leczenie przepukliny uwięźniętej

Przepuklina uwięźnięta jest nieodprowadzalna i wymaga operacji. Do przyjazdu karetki pogotowia należy ułożyć się na wznak i ugiąć lekko nogi w stawach kolanowych. Taka pozycja pomaga rozluźnić powłoki brzuszne, a tym samym także pierścień przepukliny. Może złagodzić dolegliwości bólowe, a w niektórych przypadkach powoduje wręcz uwolnienie zawartości przepukliny. Mimo tego ratownicy medyczni zabierają pacjenta na obserwację do szpitala.

W innych przypadkach pacjenta zabiera się do szpitala i poddaje zabiegowi chirurgicznemu. Operacja polega na odprowadzeniu zawartości worka przepukliny do jamy brzusznej, a następnie zamknięciu i uszczelnieniu wrót przepukliny. Lekarz musi zastosować techniki wzmacniające ściany jamy brzusznej, aby zapobiec nawrotom epizodów w przyszłości. Pacjent wymaga rehabilitacji, zwykle kieruje się go na rehabilitację uroginekologiczną lub terapię wisceralną.

Po operacji przepukliny pacjent przez 2-3 tygodnie powinien powstrzymać się od intensywnych aktywności. Dopiero po tym czasie może także wrócić do aktywności zawodowej. Należy unikać produktów czy napojów gazowanych, które mogą powodować wzdęcia i niestrawność. Po około miesiącu rozpoczyna się rehabilitację. Dodatkowo aby wspomóc pracę jelit można stosować probiotyki. Szczególne korzystnym i najlepszym probiotykiem w tym przypadku to będzie takie preparat, który zawiera bakterie kwasy mlekowego:

Szczepy te korzystnie wpływają na mikroflorę jelit

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Hilger T., Bagłaj M., Rzadko występujące przepukliny brzuszne u dzieci, Adv Clin Exp Med, 4/2006.
  2. Międzynarodowe Wytyczne Leczenia Przepuklin, 2019.
  3. Buksa J., Stasik A., Uwięźnięta ześlizgowa przepuklina udowa zawierająca jajnik – opis przypadku, Chirurgia Polska, 4/2002.