Terapia wisceralna jest coraz popularniejszą metodą holistycznego leczenia, skupiającą się na połączeniach istniejących między narządami w jamie brzusznej i miednicy mniejszej, a układem mięśniowo-szkieletowym. Za pomocą odpowiednio przeprowadzonych technik można zmniejszyć wiele dolegliwości układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Pośrednio można wpływać również na problemy kostno-stawowe i mięśniowe.

Terapia wisceralna

Jak działa terapia wisceralna?

Nie można zaprzeczyć, że narządy jamy brzusznej są ze sobą powiązane. Łączą się również ze ścianami jamy brzusznej, kręgosłupem i innymi strukturami. Dzięki takim połączeniom można poprzez ścianę jamy brzusznej czy kręgosłup oddziaływać na docelowe struktury. Tak więc, posiadając odpowiednią wiedzę anatomiczną i palpacyjną można wspierać leczenie wielu dolegliwości.

Przykładem jest zastosowanie terapii wisceralnej przy zespole jelita drażliwego. Jelito posiada połączenia między innymi z przeponą, dlatego mobilizując manualnie przeponę można wpływać na czynność jelita cienkiego. Jest to szczególnie przydatne u pacjentów, u których praca bezpośrednio na jelitach jest źle tolerowana. U innych można pracować bezpośrednio na opuszce dwunastnicy czy esicy i tym samym poprawiać trawienie i wpływać na procesy wypróżniania się.

Terapia wisceralna może mieć liczne zastosowania w problemach uroginekologicznych. Przykładem jest wypadanie narządów miednicy mniejszej, szczególnie po ciąży, problemy z zajściem w ciążę czy bolesne miesiączkowanie. Terapia wisceralna umożliwia dogłębne rozluźnienie tkanek jamy brzusznej i zwiększenie ich mobilności, przez co zajście w ciążę jest ułatwione, a menstruacja przebiega mniej boleśnie. Dzięki technikom podnoszącym tkanki jamy brzusznej można wspomóc leczenie wypadania narządów rodnych.

Podsumowując, manipulacje trzewne korzystnie oddziałują na proprioceptywne więzi w organizmie, zwiększając w ten sposób czynność życiową organizmu człowieka, eliminując objawy bólowe, usuwając zaburzenia i przywracając prawidłowe położenie.

Zbyt wrażliwy brzuch

W sporadycznych przypadkach może się zdarzyć, że pacjent jest zbyt wrażliwy na wykonywane czynności terapeutyczne. Mogą one powodować dolegliwości bólowe czy dużego stopnia dyskomfort. Wówczas można przejść na pracę z kręgosłupem, ponieważ istnieje bezpośrednie powiązanie między układem trawiennym i moczowo-płciowym, a układem nerwowym.

Powszechnie wiadomo, że większość narządów jamy brzusznej jest unerwiana przez nerw błędny. Posiadając odpowiednią wiedzę na temat przebiegu tego nerwu (jego wyjście u podstawy czaszki, przebieg przy mięśniu pochyłym), można tak stymulować ten nerw, aby uzyskać oczekiwane efekty w narządach docelowych.

Terapeuta wisceralny

Ważne jest jednak, aby posiadać odpowiednią wiedzę na temat umiejscowienia tkanek i przeciwwskazań do wykonania czynności manualnych. Jama brzuszna wraz z całą zawartością jest obszarem niezwykle wrażliwym, przez co konieczna jest ostrożność i doświadczenie. Terapeuta wisceralny powinien być w stanie przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające jego kompetencje. Takimi dokumentami mogą być certyfikaty ze szkoleń z tego zakresu. Musi on wiedzieć, kiedy wykonanie czynności wisceralnych jest przeciwwskazane.

Warto również pamiętać, aby nie traktować terapii wisceralnej jako wyłączną metodę leczenia dolegliwości. Jest ona bowiem metodą wspomagającą. W wielu przypadkach konieczna jest współpraca pacjenta z ginekologiem, dietetykiem, gastrologiem, urologiem. Problemy tej natury często wiążą się z układem kostno-mięśniowo-stawowym, dlatego fizjoterapeuta powinien również potrafić pracować na tych strukturach.

Wskazania do terapii wisceralnej

Do głównych wskazań do przeprowadzenia terapii wisceralnej należą:

  • urazy szyi;
  • wzdęcia i zaparcia;
  • biegunki;
  • zaburzenia połykania;
  • bolesne miesiączkowanie;
  • nietrzymanie moczu;
  • trudności z zajściem w ciążę;
  • zaburzenia prostaty;
  • nieregularne miesiączkowanie;
  • skutki menopauzy;
  • przewlekłe dolegliwości bólowe miednicy;
  • bóle stawów obwodowych;
  • bóle pleców;
  • przewlekłe migreny;
  • zespół jelita drażliwego.

Wskazań jest znacznie więcej, a o wykonaniu terapii zawsze decyduje fizjoterapeuta. Niekiedy będzie on wymagał zaświadczenia o braku przeciwwskazań. Ciekawostką jest, że wskazaniem do terapii wisceralnej może być nawet rwa kulszowa. Wykazano bowiem powiązanie między objawami rwy, a dysfunkcjami wątroby.

Zobacz również: Probiotyki na jelita.

Przeciwwskazania do terapii wisceralnej

Głównymi przeciwwskazaniami do terapii wisceralnej są:

  • tętniak aorty brzusznej;
  • krwotoki i skłonność do krwawień;
  • złamania w obrębie kręgosłupa, miednicy mniejszej i żeber;
  • zakrzepica żył głębokich;
  • ostre stany zapalne;
  • choroba wrzodowa.

Do przeciwwskazań względnych zalicza się ciążę, cukrzycę, obecność żylaków czy stosowanie leków przeciwzakrzepowych. W przypadku ciąży zaleca się otrzymanie zaświadczenia od ginekologia o braku przeciwwskazań. Istnieje wiele pozycji i technik wisceralnych, które można z powodzeniem wykorzystywać w prawidłowo przebiegającej ciąży.

Bibliografia

  1. Andrijuk Ł., Labinskij P., Batkiewicz W., Manualna terapia wisceralna, Rehabilitacja, 1/2016.
  2. Szalast J., Starosłowiański masaż brzucha, Czwarty wymiar, 7/2016.
Polecane produkty: