Chłodnik to zupa podawana w wersji na zimno, najczęściej w temperaturze pokojowej. Stanowi idealną alternatywę na lato, przy czym zazwyczaj nie zawiera dużo kalorii. Wiele tradycyjnych kuchni całego świata posiada w swoim menu przynajmniej jedną zupę na zimno.

Chłodnik

Z czego można zrobić chłodnik?

Chłodnik można zrobić na wiele sposobów, ponieważ do jego wykonania można wykorzystać niemal wszystkie warzywa. Bazą tej zupy jest zazwyczaj kefir, śmietana, gęsty jogurt bądź zsiadłe mleko. Do niektórych zup dodaje się bulion. Chłodnik bardzo często podaje się w wersji zmiksowanej.

Nie każdy wie, że tego typu danie nie musi być wyłącznie warzywne. Sporą popularnością cieszą się zimne zupy owocowe, a nawet mieszane – owocowo-warzywne.

Właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne poszczególnych chłodników będą zależały wyłącznie od użytych do ich przygotowania składników. Przykładowo, jeśli bazą zupy będzie żywność probiotyczna (np. zsiadłe mleko), wpłynie ona korzystnie na trawienie i pracę układu pokarmowego. Dodatkowo będzie wspierać czynność naturalnej mikroflory jelitowej.

Do wykonania chłodnika wykorzystuje się głównie owoce lub warzywa, przez co taka zupa będzie bogata w witaminy i składniki mineralne. Jednocześnie nie zawiera dużo kalorii, nawet jeśli użyto śmietany czy jogurtu, ponieważ w jej składzie nie ma popularnych dodatków takich jak makaron, lane kluski czy ziemniaki. To właśnie te dodatki często świadczą o kaloryczności zup. Chłodniki, dzięki użyciu sporej ilości warzyw czy owoców, są bogate również w błonnik pokarmowy. Dzięki temu nie tylko usprawniają czynność jelit, ale również zapewniają uczucie sytości na dłuższy okres czasu. To także przyczynia się do zachowania prawidłowej masy ciała.

Na koniec należy wspomnieć, że chłodniki skutecznie orzeźwiają i ochładzają organizm. Z tego względu okres ich podawania obejmuje przede wszystkim sezon letni.

Chłodnik litewski – przepis

W kuchni polskiej najpopularniejszą zupą tego typu jest chłodnik litewski. Poniżej przedstawiono składniki oraz sposób przygotowania takiej zupy. W pierwszej kolejności należy przygotować:

  • pęczek botwinki z większymi buraczkami;
  • 500 ml bulionu, najlepiej domowego przygotowanego z warzyw;
  • 400 g kefiru;
  • 400 g śmietany 18%;
  • 2 łyżki szczypiorku drobno posiekanego;
  • 2 łyżki koperku drobno posiekanego;
  • pół ząbka czosnku;
  • 2 małe ogórki gruntowe.

Najpierw należy dokładnie oczyścić, umyć i posiekać botwinkę. Buraczki posiekać drobno w kostkę, równie drobno posiekać liście i pęczki. Następnie należy zagotować bulion, dodać buraczki i grubsze łodyżki i gotować pod przykryciem przez około 15 minut. Kilka minut przez końcem dodaje się liście. Na końcu tego etapu buraczki powinny być miękkie. Po zdjęciu garnka z palnika zupę należy ostudzić. To zimnego wywaru dodaje się kefir, śmietanę, po jednej łyżce posiekanych ziół oraz drobno startego na tarce ogórka.

Na koniec wystarczy już doprawić czosnkiem, a także opcjonalnie solą i pieprzem. Chłodnik można wstawić do lodówki, aby uzyskał odpowiednią temperaturę. Tak przygotowane danie podaje się tradycyjnie posypane pozostałym szczypiorkiem, koperkiem i ogórkiem. Poleca się dodanie ugotowanego jajka przeciętego na pół – nie tylko poprawi wygląd zupy, ale nada jej charakterystyczny, wyjątkowy smak.

Chłodnik owocowy – przepis

Chłodniki owocowe podawane są zazwyczaj między posiłkami, jako deser. Poniżej podano przykładowy przepis na chłodnik owocowy. Wystarczy przygotować:

Chłodnik owocowy jest bardzo prosty w wykonaniu. Wystarczy zmiksować jogurt lub kefir z cynamonem, sokiem z cytryny, jagodami i cukrem. Zupa jest gotowa. To takiej mieszanki należy dodać przygotowane wcześniej owoce zgodnie z indywidualnymi upodobaniami. Do chłodników owocowych często dodaje się orzechy, bakalie czy rodzynki. Ponadto podczas miksowania można dodać kilka małych listków mięty, co zapewni jeszcze większe orzeźwienie dania. Tego rodzaju chłodniki są idealnym pomysłem na pożywne i zdrowe śniadanie, nie tylko w okresie letnim.

Bibliografia

  1. Grillparzer M., Zupy, które leczą, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2018.
Polecane produkty: