Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego powinny wiedzieć jaki probiotyk wybrać, ponieważ preparat ten może w znacznym stopniu zmniejszyć przykre dolegliwości związane z chorobą. Probiotyk na zespół jelita drażliwego, powinien być skuteczny, aby jak najszybciej pomóc pozbyć się dyskomfortu trawiennego.

Probiotyki a zespół jelita drażliwego

Charakterystyka zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego stanowi przewlekłą i coraz częściej diagnozowaną chorobę czynnościową. W jej przebiegu zauważa się nawracające bóle brzucha związane z defekacją lub zmianą częstości wypróżnień i konsystencji stolców.

Do tej pory nie poznano konkretnych przyczyn rozwoju zespołu jelita drażliwego, uznaje się jednak, że w etiopatogenezie istotne są zaburzenia funkcjonowania i składu mikroflory przewodu pokarmowego. Choroba w dużej mierze wynika ze stylu życia oraz uwarunkowań psychicznych, dlatego zaliczono ją do schorzeń cywilizacyjnych. Przewlekły stres wpływa bowiem bardzo negatywnie na mikroflorę jelitową. W efekcie uznano, że choroba jest złożona i wieloczynnikowa, jednak jedną z bardziej obiecujących metod leczenia jest suplementacja probiotyków.

Szacuje się, że zespół jelita drażliwego może dotyczyć aż 20% populacji krajów wysokorozwiniętych niezależnie od płci i wieku.

Czym są probiotyki?

Probiotyki stanowią mikroorganizmy (bakterie, drożdże), które korzystnie wpływają na naturalną mikroflorę jelit. Z kolei prawidłowe funkcjonowanie tych bakterii probiotycznych wpływa na czynność całego organizmu, ponieważ chronią one przed rozwojem wielu chorób. Dodatkowo zwiększają przyswajanie cennych składników pokarmowych, produkują niektóre witaminy, zmniejszają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet zapobiegają próchnicy czy regulują wchłanianie szkodliwego cholesterolu LDL.

Aby określone drobnoustroje mogły być nazywane jako probiotyki muszą spełnić wiele warunków ustalonych odgórnie. Dzięki temu można być pewnym, że wybrane bakterie z całą pewnością nie zaszkodzą i nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia.

Probiotyk na zespół jelita drażliwego

Wykazano korzystne działanie probiotyków u osób z zespołem jelita drażliwego. Substancje te mogą u chorych działać terapeutycznie poprzez:

  • redukcję dolegliwości bólowych brzucha;
  • zmniejszanie wzdęć;
  • likwidację objawów kolki jelitowej;
  • zmniejszanie częstotliwości biegunek.

Badania wykazały, że probiotyki mogą znacznie łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego, konieczne są jednak dalsze badania w tym kierunku. Ważny jest jednak wybór odpowiedniego probiotyku, ponieważ nie wszystkie szczepy sprawdzają się przy tej jednostce chorobowej.

Zaburzenie homeostazy organizmu głównie poprzez redukcję korzystnych szczepów bakterii zasiedlających układ pokarmowy człowieka wpływa negatywnie na jego stan zdrowia i samopoczucie. W przebiegu choroby zauważa się znaczne obniżenie ilości mikroflory jelitowej i jej zróżnicowania, co z kolei przekłada się między innymi na powstawanie nadwrażliwości trzewnej. Właśnie dlatego w przypadku tej choroby tak ważne jest spożywanie żywności probiotycznej oraz suplementacja probiotyków.

Dodatkowo skuteczne może się okazać spożywanie prebiotyków. Są to substancje pochodzenia roślinnego, które stanowią pożywkę dla korzystnych bakterii występujących naturalnie w jelitach. Dzięki prebiotykom bakterie te mogą się namnażać. Ponadto stosowanie prebiotyków wzmacnia działanie probiotyków stosowanych jako suplement lub występujących w spożywanej żywności (głównie fermentowanych napojach mlecznych).

Jaki probiotyk przy zespole jelita drażliwego?

Przed zakupem wybranego przez siebie probiotyku należy szczegółowo sprawdzić jego skład. Może się bowiem okazać, że dłuższe stosowanie produktu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, czego przyczyną będzie nieodpowiednia kompozycja leczniczych drobnoustrojów. Badania wykazały, że przy zespole jelita drażliwego najlepiej sprawdzają się szczepy:

Jednak wyłącznie 3 ostatnie probiotyki z wymienionych można otrzymać w Polsce. Dodatkowo należy mieć na uwadze fakt, że skuteczność LGG wykazano jedynie u dzieci. Szczególnie obiecujące wyniki otrzymano w badaniu szczepu Lactobacillus plantarum, ponieważ po długotrwałym przyjmowaniu probiotyków zawierających tego rodzaju bakterie, duże zmniejszenie objawów chorobowych wykazano aż u około 95% badanych osób.

Podsumowując, nie ma jednego, określonego preparatu wykazującego korzystne działanie u wszystkich chorych, ponieważ każdy człowiek posiada zróżnicowany i niepowtarzalny ekosystem jelitowy. Dlatego znalezienie probiotyku powinno być indywidualne, co najczęściej następuje metodą prób i błędów. Aby probiotyki przyniosły oczekiwane rezultaty należy je stosować długotrwałe, minimum 7 dni.

Bibliografia

  1. Nowak A., Śliżewska K., Libudzisz Z., Socha J., Probiotyki – efekty zdrowotne, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2010.
  2. Szajewska H., Praktyczne zastosowanie probiotyków, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2014.
  3. Andrych K., Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2018.
  4. Januszewicz W., Rola bakterii jelitowych w patofizjologii i leczeniu zespołu jelita drażliwego, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2014.
  5. Jankowska D., Nadwrażliwe jelito a probiotyki, Food Forum, 6/2017.
Polecane produkty: