Masaż brzucha to skuteczna, aczkolwiek często pomijana metoda leczenia niektórych przypadłości w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Stanowi również przyjemny zabieg relaksacyjny. Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób wykonywać taki masaż.

Masaż brzucha

Mięśnie brzucha

Mięśnie brzucha dzielimy na:

  • przednie – skośny wewnętrzny brzucha, skośny zewnętrzny brzucha, poprzeczny brzucha, prosty brzucha;
  • tylne – czworoboczny lędźwi, lędźwiowy mniejszy, lędźwiowy większy, biodrowy.

Wykonując masaż brzucha należy mieć świadomość obecności tych mięśni, a także znać ich przyczepy i przebieg.

Masaż brzucha – jak wykonać?

Osoba masowana leży na plecach, jest całkowicie rozluźniona i utrzymuje kończyny górne wzdłuż tułowia. Kolana powinny być lekko zgięte, a pod nimi umieszczamy wałek. Stajemy po lewej stronie osoby masowane, na wysokości wątroby. Wykonujemy następujące techniki:

  • głaskanie – całą powierzchnią dłoniową jednej ręki. Ruch prowadzimy w prawą stronę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od obwodu w stronę pępka;
  • rozcieranie – wykonujemy w formie ruchów okrężnych opuszkami palców. Rozpoczynamy od wątroby w prawą stronę, spiralnie, zmniejszając ruchy do pępka. Następnie, spiralnie zwiększamy ruchy od pępka do obwodu;
  • ugniatanie – wykonujemy chwytem szczypcowym, oburącz równocześnie lub naprzemiennie. Chwytając fałd mięśniowy ugniatamy go od obwodu do pępka. Ugniatanie prowadzimy w 8 pasmach promieniście układających się od obwodu do pępka;
  • oklepywanie – w formie miotełek;
  • wibracja stabilna – całą powierzchnią dłoniową jednej ręki, przykładając ją centralnie do pępka.

Każdą kolejną technikę przeplatamy głaskaniem. Oznacza to, że głaskanie powinno rozpoczynać i kończyć cały masaż, a także występować pomiędzy poszczególnymi technikami. Należy także pamiętać, że brzuch jest strefą bardzo wrażliwą – także na dotyk. Dlatego na wstępie, przed przystąpieniem do masażu, należy ogrzać dłonie.

Zobacz również: Probiotyki na żołądek.

Wskazania do masażu brzucha

Masaż brzucha można wykonywać jako element masażu całego ciała u ludzi zdrowych. Można go jednak wykonywać także jako odrębną metodę w terapii:

W związku z faktem, że brzuch jest okolicą bardzo wrażliwą i znajdują się w niej istotne narządy wewnętrzne, nerwy i naczynia krwionośne, przed przystąpieniem do masażu należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do jego wykonania.

Zobacz również: Produkty poprawiające trawienie.

Przeciwwskazania do masażu brzucha

Do głównych przeciwwskazań do masażu brzucha należą:

  • ciąża;
  • menstruacja;
  • wrzody żołądka i dwunastnicy;
  • tętniak aorty;
  • obstrukcja żołądka;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • nowotwory w obrębie jamy brzusznej czy klatki piersiowej.

Przed wykonaniem masażu należy zatem zebrać szczegółowy wywiad chorobowy pacjenta.

Rodzaje masażu brzucha

Wyróżnia się wiele rodzajów masażu brzucha, a wraz z biegiem lat powstają kolejne, bardziej wymyślne metody. Podstawą jest klasyczny masaż powłok brzusznych oraz masaż limfatyczny. W kosmetologii i SPA spotykamy się z masażem odchudzającym i antycellulitowym. Do nowszych metod fizjoterapii zaliczamy terapię wisceralną, która wprawdzie nie jest masażem, lecz pracą na narządach wewnętrznych i tkankach w obrębie jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej. Metoda ta przynosi niezwykle pozytywne korzyści. Do starszych, aczkolwiek wciąż docenianych rodzajów masażu brzucha można zaliczyć starosłowiański masaż brzucha, stosowany przede wszystkim do leczenia zaparć i biegunek.

Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIO-STYL, Kraków 2006.
  2. Zaucha J., Skuteczność Starosłowiańskiego masażu brzucha w problemach z wypróżnianiem, Tarnów 2018.